Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yetkilileri ile Görüştük

14 Ocak Cuma günü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yetkilileri ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldik.

Görüşmeden notlarımız şunlar:

 1. Sağlık Bakanı, 2 Aralık 2021 tarihindeki açıklamasında SMA ilacı Spinraza ile ilgili kriterlerin kaldırılacağını söylemişti. Biz de bütün kriterlerin kaldırılmasını beklediğimizi ifade ettik. 
  • TİTCK yöneticileri tarafından bu hususta herhangi bir tarih ve kapsam öngörüsü belirtilmezken çalışmaların devam ettiği ifade edildi.
  • SMA Bilim Kurulu’nun koordinasyonunun son dönemde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde ve bu genel müdürlüğe bağlı Nadir Hastalıklar Dairesi’nde olduğunu belirttiler. Bu komisyonun son dönemdeki toplantılarının sonuçlarının da kendilerine iletilmediğini söylediler. 
 2. TİTCK yöneticileri tarafından ilacı kesilen ve derneğimizde bilgileri bulunan hastalarla ilgili bilgi iletilmesi talep edildi.
  • Kurum olarak geçmişten beri “tedavide gelişme göstermiş olan” hastalara daha sonraki dönemde puanları bir miktar geri gitse de onay verdiklerini ifade ettiler.
  • TİTKC yetkilileri, ilacı kesilen hastalarla ve bunların sayısıyla ilgili olarak dernek yetkililerimizden bilgi aldılar.
 3. Uygulama merkezleri listesine eklenen ama gerçekte ilacın verilmediği çok sayıda hastane bulunduğunu söyledik. Bunu ilgililere ileteceklerine söz verdiler ve listede olup da ilaç uygulaması olmayan merkezleri kendilerine iletmemizi istediler.
 4. Risdiplam etken maddeli Evrysdi ile ilgili çalışmaları sorduğumuzda bu konuda firma ile görüşmelerin sürdüğünü; bizimle olan toplantıdan bir önceki gün de onlarla görüşüldüğünü belirttiler.
  • Firmanın ruhsat başvurusunda bulunmadığını, bunun beklendiğini belirttiler. 
  • Gen tedavisi Zolgensma’yı uygun olan hastaların kullanmasından yana olduğumuzu bir kez daha ifade ettik. Kurum yöneticiler, bu konuda herhangi yeni bir gelişme bulunmadığını söylediler. 

SMA hastalarının tebliğ beklentisiyle ve diğer sorunlarıyla ilgili talepleri ilettiğimiz görüşmelere önümüzdeki haftalarda da devam edeceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.