Flaş Haber: Gen İlaç ile SGK Arasındaki İlaç Temini Anlaşması Yenilendi

Bilindiği üzere Nusinersen Sodyum etken maddeli ve Spinraza adlı ilacı üreten Amerikan Biogen şirketinin Türkiye temsilciliğini Gen İlaç şirketi yürütüyor.

Ankara merkezli Gen İlaç tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir SGK ile yapılan ilaç temini anlaşması hakkında bir açıklama iletildi. Açıklamanın metni şöyle:

14.01.2022 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu (“SGK”) ile Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“GEN”) arasında SMA hastalığının tedavisinde kullanılan “Nusinersen Sodyum” etken maddeli ilacın GEN tarafından temini konulu anlaşma (“Anlaşma”) imzalanmıştır. Ender görülen hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı olarak gelişen fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde kullanılan ilaçlar alanında ülkemizde lider konumunda olan GEN, Anlaşma ile bu konumunu daha da güçlendirmiştir.

Anlaşmanın yürürlük tarihi 01.02.2022 olup, Anlaşma 01.02.2022 – 01.03.2023 tarihleri arasındaki dönemi kapsamaktadır. Anlaşmanın GEN’in 2022 yılı satışlarına katkısının güncel kurlarla yaklaşık 950.000.000,00 TL (Dokuz yüz elli milyon Türk Lirası ) – 1.100.000.000,00 TL (Bir milyar yüz milyon Türk Lirası) arasında olması beklenmektedir.

KAP’ın sitesindeki açıklamayı okumak için tıklayınız.

Yorumumuz

SMA hastaları ve aileleri 2 Aralık 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın SMA hastalığı ve tedavileri konusunda açıklama yaptığı dakikadan bu yana SUT tebliğinin güncellenmesini ve bütün kriterlerin kaldırılmasını bekliyorlar.

Gen İlaç’ın bugünkü açıklamasını da tebliğin güncellenmesi ile ilgili bir gelişme olarak yorumluyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.