SMA Tip 3

SMA tip 3 hastalarında ilk belirtiler 18 aylıktan sonra başlar. 

Belirtiler: Kaslarda güçsüzlük, merdiven çıkarken ya da inerken zorlanma, koşmada zorlanma, motor becerilerinde kayıplar, parmaklarda titreme, çabuk yorulma, diz kapağı reflekslerinde kayıp. Bazı hastalar yutma ve çiğneme zorluğu yaşarlar. Bacaklardaki kaslar genellikle kollardan daha fazla etkilenir. Kas ağrısı yaşarlar, Belli bir yaşa kadar yürürler ancak tip 3 hastalarının çoğunluğu bir süreden sonra yürüme becerisini kaybederek tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalırlar. 

Ülkemizde 1 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile belirtilen tarihten itibaren Nusinersen etken maddeli Spinraza tedavisi SGK geri ödeme kapsamında her tip SMA hastasına sağlanmaktadır. Zolgensma ve Evrysdi tedavilerinin de SGK geri ödeme kapsamında bir an önce karşılanmaya başlanması temennimizdir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.