Forbes’ta Yayınlanan Bir Makalede Gen Tedavilerinin Yüksek Fiyatları Ele Alındı

Gen değiştirme tekniğinin örnek bir gösterimi

Forbes dergisinde yayınlanan bir makalede son yıllarda geliştirilen gen tedavilerinin yüksek fiyatları ele alındı.

Makalede özetle şu görüşlere yer verildi:

Temel olarak gen tedavileri bir hastalığın temelindeki sebebi tek dozla çözen tedavilerdir. Eğer yaşam boyu sürecek bir idame tedavisinin yerine geçiyorlarsa uzun vadede ciddi maliyet tasarrufu sağlayabilirler. Fakat, başlangıç maliyetlerinin yüksek olması ve uzun dönemdeki faydalarının veya yan etkilerinin bilinemeyişi ödeme kuruluşlarının geri adım atmasına yol açıyor.

Sigorta şirketlerinin endişelerini daha da arttıran şey sırada onay almayı bekleyen yüzlerce gen tedavisinin bulunuyor oluşudur. Bunlar HIV’den kansızlığa kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktalar. Bunlardan çok sayıda tedavi onaylanırsa, bu durumun sigorta şirketlerinin bütçelerine getireceği yük taşınamaz seviyelere çıkabilir.

Buna ilaveten, ABD’li sigorta şirketlerinin vatandaşların sürekli plan değiştirmelerinden doğan müşteri kayıpları da bu şirketlerin yatırımdan beklediği geri dönüşleri azaltmaktadır. Baştan yüksek maliyete katlanmak ama sonradan uzun vadeli prim getirilerini alamamak şeklinde ortaya çıkan soruna yapısal bir çözüm henüz bulunamadı.

Örnek olarak Bluebird Bio şirketi Medicaid sisteminin fiyat kurallarının etrafından dolanmanın yollarını arıyor. Bu şirket, gerçek kişilerin sigorta şirketi değiştirmeleri meselesine karşılık da çözümler aramakta.

Bluebird Bio’nun bu yaklaşımını Novartis de kopyalayabilir. SMA hastalığı için geliştirilen Zolgensma’ya dair birkaç hafta içinde FDA’dan bir onay çıkması bekleniyor. Bu çalışmanın sponsoru olan Novartis de bu tedavinin 4-5 milyon dolar aralığında fiyatı olacağını ifade ediyor.

Novartis’in taksit planlarının beş yıla yayılacak ödemeler halinde olması bekleniyor. Buna ilaveten, hastanın hayatını kaybetmesi veya tedavinin belli bir süre dahilinde başarısız olması halinde ilacın bedelini geri ödemeyi de planlıyor. Zolgensma’nın mevcut durumdaki alternatifi Biogen’in ürettiği Spinraza adlı ilaçtır. Spinraza’yı SMA hastaları ömür boyu alacaklardır ve ABD’deki 10 yıllık bedeli yaklaşık 4 milyon dolardır.

Yazının orijinalini okumak için tıklayınız. (İçerik dili İngilizcedir).