SMA ve Diğer Hastalıklar İçin Geliştirilen Gen Tedavilerinin Yüksek Fiyatı ABD’de de Tartışılıyor

Axios.com sitesinde gen tedavilerinin maliyetleri konusunda kısa bir makale yayınlandı. Çevirisi şöyle:

Son dönemde onlarca potansiyel ve devrimci gen tedavisi geliştirme aşamasında fakat bunların bedelinin nasıl karşılanacağını bilmiyoruz. İlgili Bloomberg raporunun orijinali için tıklayınız.

Ayrıntılar

Bu ilaçlar aşırı yüksek fiyatlarla piyasaya çıkacaklardır. Bu fiyatlar kısmen bu ilaçların hedefledikleri hastalıkların kesin tedavileri olma özellikleri nedeniyle mazur görülebilirler. Fakat bu, büyük bedelleri tek oturuşta nasıl ödeyeceğimizi tam olarak bildiğimiz anlamına gelmez.

Yetkililerin Söyledikleri

Novartis şirketinin CEO’su olan Vas Narasimhan, Bloomberg’e verdiği demeçte aşırı pahalı ilaçlar için bir çözümün ilaç tutarlarının ödenmesinin taksitlere bağlanması olduğunu söylemiştir.

  • Şirket SMA için geliştirdiği ve yakında onay alacak olan Zolgensma için taksitli ödeme yapısını kurmayı düşünmektedir.
  • Analistler bu ilacın fiyatının 2 milyon $ civarında olmasını beklemektedirler, böylece ABD’deki ilk milyon-dolar seviyesinde fiyatı olan ilaç olacaktır.

Büyük Resim

FDA 2025’e kadar her yıl 20 civarında hücre ve gen tedavisi ilacını onaylamayı planlamaktadır. Bunların pek çoğunun liste fiyatının milyon dolarlar mertebesinde olması bekleniyor.

İngiltere’deki Ulusal Sağlık ve Bakımda Mükemmeliyet Ensitüsü’nün (NICE) bilimsel işler direktörü Nick Crabb şunu söyledi:

Bu tedavilerin sadece nadir olmayan vakalarda ve ciddi sayıda hastada anlamlı olacağı bir noktaya gelirsek, milyon dolar ve üzeri fiyatlar daha fazla sürdürülemez hale gelecektir.

Ayrıntılı Analiz

“İlaç fiyatlarına dair tartışmalar geçmiş konular takıldı kaldı” başlıklı makale için tıklayınız.

Yazının orijinalini okumak için tıklayınız.