ABD’deki ICER Enstitüsü SMA Tedavileri Hakkında Değerlendirme Yaptı

SMA hastalığının tedavileri alanında rapor hazırlayan ve bağımsız bir Amerikan kurumu olan ICER’e göre Biogen SMA ilacının fiyatını kırpmalıdır ve Novartis’in de gen tedavisi için planladığı 4-5 milyon dolarlık fiyat olması gerekenden çok yüksektir.

ICER (Institute for Clinical and Economic Review) ilaçları ve fiyatlarını değerlendiren ve kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. ICER’in yaptığı değerlendirmeler son dönemde ABD’de ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde gitgide daha etkili hale gelmiştir ve sigorta şirketleri tarafından ilaçlarla ilgili ödemelerin yapılmasında ve hastaların erişiminin yönetilmesinde dikkatle takip edilmektedir.

Merkezi Boston’da bulunan bu kurum geçtiğimiz yıldan bu yana hem Biogen’in geliştirip piyasaya sürdüğü Spinraza’yı hem de Novartis’in Zolgensma adı ilacını incelemektedir. Nadir hastalıklar için geliştirilen yeni tedavilerin fiyatlarının yüksekliği SMA hastalığını ilaçların fiyatlarıyla ilgili tartışmanın merkezine yerleşti.

ICER’in SMA ile ilgili raporunun sonuç ifadesinde şunlar bulunuyor:

Zolgensma’nın fiyatı şu anda konuşulan ve üreticisinin gerçekçi olduğunu iddia ettiği 4-5 milyon dolarlık etiketten çok daha düşük olmalıdır.

ICER enstitüsü tedavilerin gerçek değerlerini belirlemek için QALY (“quality-adjusted life year – kaliteye göre değerlendirilmiş yaşam yılı”) adlı ölçüyü kullanmaktadır. Bu yaklaşımda ilaç tedavisinin getirdiği “sağlıklı veya sağlıklıya yakın her bir sene” için 100,000 ila 150.000 dolar arasında bir değer verilmektedir.

ICER, QALY metodunu kullanarak yaptığı hesaplamalara göre Spinraza’nın ABD’deki fiyatının ilk yıl için 72,000 ila 130,000 dolar arasında; sonrasında ise yıllık 36,000 ila 65,000 dolar arasında olması gerektiğini söylemektedir.

SMA hastalığının tedavileri ve fiyatları ile ilgili bu rapora dair Reuters’in haberinin orijinalini okumak için tıklayınız.

Yorumumuz

İnsan hayatının veya sağlığının bir bedeli yoktur ve konu sağlık olduğunda maddi hesaplara girilmemesi gerektiği SMA Benimle Yürü Derneği’nin temel prensiplerinden biridir. Bununla birlikte ICER enstitüsünü, kullandığı yöntemleri ve değerlendirmelerini nadir hastalıkların bugününe ve geleceğine ışık tutması açısından önemli buluyoruz.