Nadir Hastalıklar Dairesi ile Görüştük

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Dairesi Başkanlığı ile toplantı gerçekleştirdik.

 

Spinraza (nusinersen)

8 Şubat 2022 tarihinde yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) Nusinersen etken maddeli Spinraza adlı ilaca erişim konusunda fizik skorlama ve solunum kriterlerinin kaldırılması ilk gündem maddemizdi.

 

Öncelikle fizik skorlama ve solunum testlerinin kriter olmaktan çıkarılmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğümüzü belirterek başvuru ve rapor süreci hakkında bilgi istedik.

 

Hastaların gelişimi ve takibi açısından başvuru sürecinde eskisi gibi gerekli olan testlerin yapılacağını, başvuruda detaylı epikriz ve testlerin iletileceğini, ancak bunların ilaca başlama ve devam etmede kriter olmayacağını belirttiler.

 

Çeşitli sebeplerden tedavisi sonlandırılan ve aradan zaman geçmiş hastalarımızın tekrar yükleme dozlarından mı başlayacakları yoksa kaldıkları dozdan devam mı edeceklerini sorduk.

 

Hekimlerin ilaç başvurusunda gerekli gördükleri durumda yükleme dozuyla başlamak istediklerini belirtmeleri, buna göre değerlendirme yapılacağı söylendi. İki Bilim Kurulu birleştirilerek “SMA Tanı Tedavi Resmi Kılavuzu” oluşturulduğu, başvuru değerlendirmelerinin TITCK tarafından yapılacağı ifade edildi. Ayrıca, ilaç başvurularında TITCK’în tebliğ öncesinde dahi yüksek oranda onay verdiği ancak kriterler sebebiyle SGK’da red alındığı belirtilerek, fizik skorlama ve solunum testlerindeki kriterlerin kaldırılmasıyla SGK kısmında onayın önünün açıldığı söylendi.

 

2. tip hastaların ilaca başlaması konusunda “invaziv / non invaziv mekanik solunum desteği ihtiyacı olmayan ve normal yutma refleksine sahip, oral beslenebilen hastalarda tedaviye başlanır” ibaresinde bir değişiklik olmadığını belirterek, bu gruptaki hastalar için de bir düzenleme yapılması talebimizi ilettik.

 

Evrysdi (risdiplam)

Roche’un şurup formundaki ilacı olan Evrysdi ile ilgili gelişmeleri sorduk. Cevaben Sağlık Bakanlığı’nın Risdiplam’la ilgili olumlu görüş bildirdiği belirtilerek, yakın zamanda bu konuda bir oturum olacağı söylendi.  Çok uzak olmayan bir süreçte gelişme olacağı belirtildi.

 

Zolgensma (onasemnogene abeparvovec)

Gen tedavisi Zolgensma ile ilgili gelişmeleri sorduk. Sağlık Bakanı’nın son açıklamasında da ifade ettiği üzere ilk 3 ayda ilaçların birbirine üstünlüğünün olmadığı belirtilerek, firmanın bu konuda bir başvurusunun olmadığı ifade edildi.

SMA Benimle Yürü Derneği olarak bütün SMA tedavilerinin ülkemizde olması, hastalara eşit ve adil şartlarda sunulması, hekim ve aile kararıyla hastaya uygun tedavinin verilmesi konusunda taleplerimizi yineledik.

 

SMA Taşıyıcılık Testleri

SMA Taşıyıcı Tarama Programı Saha Rehberi oluşturulduğu, Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) evlilik öncesi SMA taşıyıcılık çalışmasının başladığı belirtildi. Her merkezin bunu yapmak zorunda olduğu, herhangi bir problemle karşılaşan kişilerin İl Sağlık Müdürlüklerine bildirebilecekleri, CİMER’e yazabilecekleri söylendi.

SMA Taşıyıcılık Tarama Programı’yla İsrail’le birlikte iki ülkeden biri olduğumuz belirtildi.

 

Nöromusküler Hastalık Merkezleri

Bütün kas hastalığı gruplarının ilgili alanlarda (fizik muayene, MRI, çeşitli tahlil ve tetkikler) aynı gün içinde faydalanabileceği 21 Nöromusküler Hastalık Merkezi görevlendirildiği, ön onayın verildiği söylendi. Bu merkezlerin birkaç ay içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

Spinraza Uygulama Merkezleri Konusu

Uygulama merkezlerinin bilgilendirildiği, çocuk nörologlarının tamamının yetkilendirildiği belirtilerek, ilaç uygulamasında merkez tarafından reddedilme olamayacağı, yönetmelikle bunun ortadan kalktığı söylendi.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.