Evrysdi’nin FDA’dan Aldığı Onayın Haberinin Tam Metni

Roche ve Genentech’in geliştirdiği şurup formundaki SMA ilacı olan Evrysdi geçtiğimiz Cuma günü Amerika’da FDA’dan piyasaya çıkmak için onay almıştı. Bu konudaki haberin tam metninin çevirisini aşağıda paylaşıyoruz.

Roche grubunun bir parçası olan Genentech şirketi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA’nın Evrysdi’yi (risdiplam) 2 aydan daha büyük SMA hastaları için onayladığını duyurdu.

Evrysdi iki ayrı klinik denemede farklı yaşlardaki ve 1., 2. ve 3. tip SMA hastaı bireylerin hareket kabiliyetlerinde klinik olarak anlamlı iyileşmeler sağladı. Bebekler en az 5 saniye desteksiz oturma kabiliyetini kazandılar, bu da hastalığın doğal seyrinde ilaç almadan asla ulaşılamayan önemli bir hareket köşe taşıdır. Evrysdi ayrıca solunum cihazına bağlanmadan hayatta kalma oranlarını da iyileştirdi. Sıvı bir ilaç olan Evrysdi günlük olarak evde ağızdan veya besleme tübüyle alınacaktır.

Genentech’in Küresel Ürün Geliştirme Yöneticisi ve Tıbbi İşler Başkanı olan Dr. Levi Garraway şunları söyledi:

ABD’de SMA hastalarının büyük çoğunluğunun hala herhangi bir tedaviye ulaşamadığını düşünürsek, güvenilirlik profili ve ağızdan alınır oluşuyla Evrysdi’nin hastalara ciddi faydalar sağlayacağına inanıyoruz. SMA topluluğunun gücü bize türünün ilk örneği olan bu tedaviyi geliştirirken ilham verdi; şimdi de bu başarıyı hep birlikte kutlamak istiyoruz.

Yürütülen Klinik Denemeler

Evrysdi, geniş ve ciddi bir klinik deneme programının içerisinde 450’yi aşkın hastanın üzerinde deneniyor. Bu program 2 aylık bebeklerden 60 yaşındaki yetişkinlere değin hastaları içeriyor; bunların arasında skolyozu ilerlemiş olanlar; kas çekilmeleri olanlar ve daha önce başka bir ilaç almış olanlar da var. FDA’nın verdiği bu onay iki ana ilaç denemesinin verilerine dayanıyor: 2 ila 7 aylık bebeklerin alındığı Firefish ve 2 ila 25 yaş arasındaki çocuk ve yetişkinlerin alındığı Sunfish çalışmaları. Sunfish, 2. ve 3. tip SMA hastası yetişkinlerin dahli edildiği ilk plasebo-kontrollü ilaç denemesidir.

Firefish’te, bebeklerin %41’i (7/17) BSID-III (Bayley Scales of Infant and Toddler Development) ölçeğine göre en az 5 saniye desteksiz oturma yeteneğini kazandılar. Buna ilaveten %90’ı (19/21) tedavinin 12. ayında sürekli solunum cihazı gereksinimi olmaksızın hayattaydılar ve 15 aylıktılar ya da daha büyüktüler. SMA hastalığının doğal seyrinde 1. tip bebekler desteksiz oturamazlar ve sadece %25’i bu yala geldiklerinde bağımsız solunum yapabilir.

Sunfish denemesinde ise çocuklar ve yetişkinler 12. aya gelindiğinde motor kabiliyetlerinde klinik olarak ölçülebilir ve istatistiki olarak anlamlı iyileşmeler gösterdiler. Plasebo alanlara kıyasla MFM-32 (Motor Function Measure-32) ölçeğine göre ölçülen motor kabiliyetlerinde başlangıca göre ortalama 1.55 puan artış gözlendi (ilaç alanlar: 1.36 puan [95% CI: 0.61, 2.11]; plasebo alanlar: -0.19 puan [95% CI: -1.22, 0.84]).

Evrysdi bu çalışmalarda olumlu bir etkinlik ve güvenilirlilik profili gösterdi; güvenilirlik de yine bu iki denemeye göre değerlendirildi. Çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın yan etkiler ateş, kusma ve kızarıklık oldu. Bebeklerde ise bunlara ilaveten üst solunum yolu enfeksiyonu, zatürre, kabızlık ve kusma da gözlendi. Çalışmadan çekilmeyle sonuçlanan bir yan etki veya bulgu görülmedi.

Amerikan Cure SMA vakfının başkanı Kenneth Hobby de şunları söyledi:

SMA hastaları hayatları boyunca bazı kritik hareketleri yapma yeteneklerini kaybedebilirler, bu da maalesef günlük hayata dahil olma şanslarını azaltmaktadır. Evrysdi’nin onaylanması SMA topluluğunun merakla beklediği bir gelişmeydi. Genentech şirketinin bu konudaki çabalarını ve gerçek hayattaki SMA kitlesini klinik deneme programlarına katma ve evde uygulanabilecek bir tedavi geliştirme yönündeki yaklaşımlarını takdir ediyoruz..

Evrysdi SMN proteinini arttırarak SMA’yı tedavi etmek üzere tasarlanmıştır. SMN proteini bütün vücutta bulunur ve motor nöronların sağlıklı olması için kritik öneme haizdir. Roche grubuna bağlı olan Genentech bu ilacın bütün çalışmalarını ABD merkezli SMA Foundation Vakfı ve PTC Therapeutics şirketi ile birlikte yürütmektedir.

Pivot Denemeler

Firefish (NCT02913482)

Firefish: Açık etiketli, 2 parçalı bir pivot çalışmadır ve Evrysdi’nin güvenilirlik, farmakokinetik, farmakodinamik özelliklerini 1 ila 7 arasındaki 1. tip SMA hastalarında incelemek üzere tasarlanmıştır. 1. bölümünde Evrysdi’nin farklı dozları değerlendirilmiştir ve 2. bölümü için 0.2 mg/kg şeklinde bir dozda karar kılınmıştır. 1. bölümünde, 12 aylık bir ilaç uygulamasından sonra:

  • Bebeklerin %41’i (7/17) BSID-III ölçeğine göre en az 5 saniye desteksiz oturma yeteneğini kazandılar.
  • Denemedeki bebeklerin %90’ı ise (19/21) tedavinin 12. ayında kalıcı ventilasyon(*) gereksinimi olmaksızın hayattaydılar ve 15 aylık ya da daha büyüktüler.
  • Bütün hastaların %81’i (17/21) kalıcı ventilasyon gereksinimi olmaksızın en az 23 aylık bir tedaviden sonra hayattaydılar ve en az 28 aylıktılar. (ortalama: 32 ay; yaş aralığı: 28 ila 45 aylık).

*Kalıcı ventilasyonun tanımı, enfeksiyon durumları hariç olmak şartıyla, 21 gün üstüste entübe olmak veya günde en az 16 saat trakeye bağımlı olmaktır.

Sunfish (NCT02908685)

Sunfish: Plasebo kontrollü, 2 parçalı bir pivot çalışmadır ve Evrysdi’nin güvenilirlik, farmakokinetik, farmakodinamik özelliklerini 2 ila 25 yşları arasındaki 2. ve 3. tip SMA hastalarında incelemek üzere tasarlanmıştır. Hastaların arasında skolyozu (2. bölümdekilerin %67’si) ve eklem kısalmaları olanlar da vardır. Çalışmanın 2. bölümünde, 12 aylık bir ilaç uygulamasından sonra:

  • Çocuk ve yetişkin hastalarda MFM-32 (Motor Function Measure-32) ölçeğine göre değerlendirilen motor kabiliyetlerinde başlangıca göre klinik açıdan anlamlı (ortalama 1.55 puan) artış gözlendi (ilaç alanlar: 1.36 puan [95% CI: 0.61, 2.11]; plasebo alanlar: -0.19 puan [95% CI: -1.22, 0.84]).
  • MFM-32 ölçeği geniş bir aralıktaki SMA hastalarında 32 farklı motor kabiliyetini ölçer.
  • RULM (Revised Upper Limb Module) ölçeği ile değerlendirilen üst ekstremite motor fonksiyonları ise başlangıca göre anlamlı oranda artmıştır (1.59 puan fark; p=0.0028)

Evrysdi Klinik Deneme Programı

Bu iki çalışmaya ilaveten Evrysdi için dünya çapında şu denemeler de yürütülmektedir:

  • Jewelfish (NCT03032172): 6 aylıktan 60 yaşına kadar geniş bir aralıkta bulunan ve başka bir SMA tedavisini 90 gün veya daha öncesinde almış olan SMA hastalarında ilacı denemeyi amaçlayan açık-etiketli bir çalışmadır. 174 hasta kaydolmuştur ve çalışma devam etmektedir.
  • Rainbowfish (NCT03779334): Açık etiketli, tek gruplu, çok merkezli bir çalışma olup 25 civarında 6 haftalıktan küçük bebekte bu tedavinin etkilerinin denenmesini amaçlar. Hastaların klinik olarak henüz belirti göstermemiş olması gerekmekte olup; bu deneme için hastaların kaydı devam etmektedir.

Haberin orijinalini okumak için tıklayınız. (İçeriğin dili İngilizcedir).