Roche’un SMA İlacı Evrysdi’nin Fiyatı ile İlgili İlk Bilgiler Yayınlandı

Bilindiği üzere Evrysdi 7 Ağustos 2020 tarihinde FDA’dan Amerika’da piyasaya çıkmak için onay almıştı.

ABD merkezli FiercePharma.com sitesinde yayınlanan bir haberde Roche’un SMA ilacı Evrysdi’nin fiyatı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

FDA’nın, Roche şirketinin, önceden Risdiplam diye bilinen Evrysdi adlı ilacını onaylamasıyla birlikte üçüncü SMA tedavisinin de açılışı yapılmak üzere. Bu ilaç evde tedavi olma imkânı getiriyor, bu da Covid-19 salgını sürecinde rakip tedavilere karşı onu avantajlı kılıyor. 

Bir diğer potansiyel avantajın da “Fiyat” olacağı gözüküyor. Genentech şirketi Evrysdi’nin liste fiyatını yıllık en fazla 340.000 dolar olarak belirledi, hastanın ağırlığı da fiyatı etkileyecek. Bu bilgileri veren şirket sözcüsü küçük hastalar için 100.000 doların bile altına inebileceğini söylüyor.

Adı verilmeyen şirket sözcüsü şunları da söylüyor:

SMA topluluğundan gelen bilgiler de dahil olmak üzere pek çok faktörü göz önüne aldık ve hastalık teşhisi konanların evde alınacak bu tedaviye kolayca erişebilmelerini sağlamak için Evrysdi’nin fiyatını belirlerken uzun vadeli, iyi düşünülmüş bir yaklaşım ortaya koyduk.

Klinik denemelerimizde bu tedavinin geniş bir yaş aralığındaki SMA hastalarında güvenli ve etkili olduğu da görüldü.

Yorumumuz

Öncelikle ilaçların fiyatlarının Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilaç şirketleri arasındaki görüşmelerin ve sözleşmelerin konusu olduğunu belirtmek gerekir. Bu bilgiler ve tutarlar hastaları, ailelerini ve sivil toplum kuruluşlarını ilgilendirmemekte olup haberlere, açıklamalara vb. konu edilmemelidir. Bu konuda herkes hassas davranmalıdır.

Öte yandan haberlerde belirtilen bütün bu fiyatların Amerika fiyatı olduğunu unutmamak gerekir. Avrupa ülkelerinde dahi ilaçların fiyatları ABD’ye kıyasla çok çok düşük olup bu tür biyo-teknoloji ürünleri için genellikle gizli tutulmaktadır. Türkiye’nin de bütün ithal ilaçlar için Avrupa ortalamasının da altında bedel ödediği bilinmektedir.

Son olarak, küresel ilaç devlerinin gerek SMA gerek diğer nadir hastalıklarda geliştirdikleri ilaçlar için talep ettikleri bedellerin astronomik olduğu ve dünyanın her yerindeki hastaların bu tedavilere erişebilmesi için çok daha düşük fiyatlara inilmesi gerektiği ortadadır. SMA Benimle Yürü Derneği olarak ilaç şirketlerine makul ve erişilebilir fiyat politikaları belirlemeleri yönündeki çağrımızı tekrarlıyoruz.

Haberin orijinalini okumak için tıklayınız. (İçeriğin dili İngilizcedir).