29 Şubat Nadir Hastalıklar Günü Panelimize Katılacak Uzman Hekimlerimizi Tanıyalım

29 Şubat 2020 Cumartesi günü etkinliğimizin ikinci bölümünde uzman hekimlerin katılımıyla bir panel gerçekleştirilecek. Etkinliğimizin haberi için tıklayınız.

Panele katılacak uzman hekimlerimizin kısa özgeçmişlerini yayınlıyoruz.

Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın

1960 yılında Zonguldak’ta doğan Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın, tıp fakültesi eğitimininin ardından Tıpta Uzmanlık çalışmasını 1987-1990 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirmiştir. 2005 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ENUYGAR) Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Fizik tedavi, rehabilitasyon, romatizmal hastalıklar, nöromusküler hastalıklar serebral palsi alanlarında çalışmaları bulunan Aydın’ın yurtiçi ve uluslararası dergilerde yayınlanmış onlarca makalesi ve bildirisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Cengiz Kara

Tıpta Uzmanlık çalışmasını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi,’nde 1991-1996 yılları arasında gerçekleştirmiştir. Çocuk Endokrinolojisi alanındaki yan dal çalışmasını 2001-2005 yılları arasında aynı hastanede tamamlayan Kara, ayrıca Moleküler Tıp alanında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde doktora derecesi almıştır. Büyüme, obezite, ergenlik sorunları, diyabet, tiroid hastalıkları, kemik hastalıkları alanlarında çok sayıda makalesi ve bildirisi bulunan Prof. Dr. Cengiz Kara, çalışmalarını Liv Hospital Ulus Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma bölümünde sürdürmektedir.

Prof. Dr. Nihan Erginel Ünaltuna

Avusturya’daki “Medizinische Universitaet Wien” üniversitesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisans ve doktora derecelerini, State University of New York’ta Genetik bölümünden sırasıyla 1991 ve 1994 yıllarında almıştır. Sonraki dönemde akademik çalışmalarına ülkemizde devam eden Ünaltuna, 1998 yılında Profesör ünvanını almıştır. Aynı tarihten bu yana İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaktadır.

Doç. Dr. Pınar Topaloğlu Tektürk

Tıpta Uzmanlık çalışmasını “Strok Sonrası Kognitif Etkilenmede Kognitif Testler, Difüzyon Magnetik Rezonans Görüntüleme ve EEG’nin Değerlendirilmesi” başlıklı teziyle 2008 yılında tamamlamıştır. Serebral palsi, epilepsi, otistik olgular alanlarında çok sayıda akademik çalışması bulunan Tektürk, halihazırda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bölümü’nde çalışmaktadır.

Prof. Dr. Sedat Öktem

Prof. Dr. Sedat Öktem, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2001 yılında uzmanlık ihtisasını Sağlık Bakanlığı, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamlayan Öktem, 2008 yılına Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları’nda yan dal uzmanlığını tamamlamıştır. Astım, kistik fibrozis, nöromusküler hastalıklar alanlarında çok sayıda makale ve bildirisi yayınlanmış olan Prof Dr. Sedat Öktem, halen İstanbul Medipol Mega Üniversitesi Bağcılar Hastanesi’nde Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde devam etmektedir.