Novartis Zolgensma Alan Hastaların Sayısının 1400’ü Aştığını Duyurdu

Novartis, 2021 yılının 2. çeyreğine dair mali raporunda SMA hastalığı için geliştirdiği gen tedavisi olan Zolgensma ile ilgili güncel verileri yayınladı.

Güncel İstatistikler

İsviçre merkezli şirket, Zolgensma alan hastaların sayısının 1400’ü aştığını duyurdu. Bu sayıya denemeler ve Erken Erişim Programı (MAP – Managed Access Program) kapsamında ilacı alanlar da dahil.

Novartis’in gen tedavisi Zolgensma’dan 2021’in ikinci üç aylık döneminde 315 milyon dolar gelir elde ettiği görülüyor. Bu, bir yıl önceki aynı döneme kıyasla %48 artışa işaret ediyor. Ayrıca Zolgensma, Novartis için geçtiğimiz yıla göre ciro artışı açısından üçüncü sıradaki tedavi konumuna ulaşmış oluyor.

Raporunda ilacın 41 ülkede onaylandığına işaret eden şirket, bu gelirin üçte ikisinin ABD dışından geldiğini de açıkladı.

Raporda bu ilacın, SMA hastalığının belirtilerini henüz göstermeyen vey göstermeye başlamış olan SMA hastalarındaki faydalarının konferanslarında sunulduğu da belirtildi.

Planlanan Çalışmalar

Novartis, gelişmiş ülkelerde SMA hastalığının yeni doğan taramasına dahil edilmesine önem veriyor. Bu kapsamda, Amerika Birleşik Devletleri’inde SMA yenidoğan taraması yapılan yerlerin toplamın %80’i geçeceğini, Avrupa’da ise %20’yi bulmasının beklendiğini belirtiyor.

Novartis, bu yılın geri kalanında Zolgensma’nın daha fazla sayıda ülkede ödeme kapsamına alınmasını ve özellikle İngiltere’de ödeme kapsamında hastalara uygulanmasının yaygınlaşmasını öngörüyor.

Sunumun orijinalini okumak için tıklayınız. Basın açıklamasını ise buradan okuyabilirsiniz (İçeriklerin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.