Roche Mali Raporunda Evrysdi’nin Güncel Verilerini Yayınladı

Roche 2021 yılının ilk yarısına dair mali raporunda SMA ilacı olan Evrysdi’nin güncel verilerini yayınladı.

Bilindiği üzere Risdiplam etken maddeli Evrysdi, 2020 yılının Ağustos ayında Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA’dan ve 2021 yılının Mart ayında Avrupa İlaç Kurumu EMA’dan onay almıştı.

Güncel Veriler

Rapordan öne çıkanlar şunlar:

  • Dünya genelinde Evrysdi alanların sayısı 4000’e ulaşmış halde. Bu sayıya denemeler ve erken erişim programı kapsamında alanlar da dâhil.
  • ABD’de bu ilacı alan SMA hastalarının sayısı 1800’ü aşmış durumda. Bu da ülkedeki hastaların kabaca %10’u anlamına geliyor.
  • Bu hastaların üçte biri tedaviye yeni başlayanlar olurken üçte ikisini ise başka bir tedaviden geçenler oluşturuyor.
  • Hastaların %25’i 1. tip; %48’i 2. tip, %27’si ise 3. tip.
  • Evrysdi alan hastaların yaklaşık yarısı yetişkin.

Mali Görünüm

  • Roche, bütün dünyada Evrysdi’nin satışlarından doğan gelirinin 243 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 270 milyon dolar) olduğunu açıkladı.
  • Bu gelirin büyük kısmı ABD’den gelirken, Avrupa’da onayın Mart’ın sonunda verilmesi nedeniyle küçük bir bölümünün AB ülkelerinden elde edildiği görülüyor.
  • Evrysdi, henüz yeni çıkmasına karşın şirketin en çok cirosu olan 20 ilacının arasında yer alıyor.

Roche ayrıca bu raporuna Evrysdi’nin hastalardaki denemelerine dair daha önce yayınlanan raporların bir özetini de dahil etmiş. Bilindiği üzere bu tedavi, hastalığın bütün alt türlerini ve henüz belirtisi görülmemiş (pre-semptomatik) bebekleri de kapsayacak şekilde 500 civarında SMA hastasında denenmişti.

Bunlar arasında hastalığın belirtisini göstermeyen bebekler üzerinde yapılan Rainbowfish çalışmasının sonuçlarına ve 12. ay sonunda bebeklerin ulaştığı seviyeye bu raporda daha fazla yer verilmiş.

Yatırımcı ilişkileri raporunu indirmek için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.