Novartis Branaplam Çalışmasını Durdurduğunu Açıkladı

Novartis, bugün yaptığı açıklamada SMA için geliştirilen ve ağızdan alınan bir ilaç olan Branaplam ile ilgili insanlarda yürütülen denemelerin durdurulduğunu açıkladı.

İsviçre merkezli şirketten yapılan açıklamada özetle şunlar ifade edildi:

  • Novartis, SMA hastalığı için geliştirilmiş olup henüz araştırma aşamasında olan ve ağızdan alınan bir tedavi olması planlanan Branaplam ile ilgili bütün çalışmaların durdurulmasına karar vermiştir.
  • Bu, son yıllarda SMA tedavileri alanında yaşanan hızlı gelişmelerin sonucunda alınan zor bir karardır. Kararımız Branaplam’a dair güvenilirlik ve etkililik verileriyle ilgili değildir.
  • Halihazırda Branaplam’ın denemelerine dahil olan bütün hastaların alternatif bir tedavi ayarlanana kadar bu denemede devam etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu durumdaki her bir SMA hastası çocuk için uygun olan tedaviye erişilebilmesi sağlama konusunda çalışmaya devam edeceğiz.
  • Hastalara ve ailelerine bu tedaviye ilgili gösterdikleri ve denemelerimize katıldıkları için teşekkür ederiz.
  • Şu anda SMA için onaylanmış üç tedavi bulunmaktadır; bunların ikisi RNA uç birleştirme düzenleyicileri olup diğeri şirketimizin gen tedavisidir. Bu tedavilere yaygın olarak erişilebilir oluşu, böylesi küçük bir hasta topluluğunda yeni bir ilaç denemesinin yürütülmesinin fizibilitesini etkilemektedir.
  • Ayrıca Branaplam’ın SMA topluluğu için çok farklılaşmış bir tedavi sunmayacağının da farkındayız.
  • Branaplam molekülü üzerinde diğer bir nadir ve genetik hastalık olan ve henüz onaylanmış bir tedavisi bulunmayan “Huntington Hastalığı” için çalışmaya devam edeceğiz.

Açıklamanın orijinalini okumak için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.