Novartis Bildirdi: Zolgensma Sonrası Karaciğer Yetmezliği Sonucu İki Vefat


Zolgensma sonrası gerçekleşen karaciğer yetmezliği sebebiyle Rusya ve Kazakistan’dan iki çocuğun vefat haberi çeşitli haber sitelerinde yer aldı.

Reuters‘in haberine göre :

Novartis, Zolgensma’nın karaciğer yetmezliğinden iki ölüme neden olduğunu bildirdi

Novartis AG Perşembe günü, spinal musküler atrofiyi tedavi etmek için kullanılan Zolgensma gen tedavisi ile tedaviyi takiben akut karaciğer yetmezliğine bağlı iki hastanın vefat ettiğini bildirdi.

Şirket, FDA dahil olmak üzere ilacın satıldığı pazarlardaki sağlık yetkililerini bilgilendirdi ve ek bir adım olarak ilgili sağlık profesyonellerini bilgilendirdi.

Novartis yaptığı açıklamada, “Bu önemli bir güvenlik bilgisi olsa da, yeni bir güvenlik sinyali değil ve Zolgensma’nın genel olarak olumlu risk/fayda profiline kesinlikle inanıyoruz.” dedi.

Bloomberg‘in haberinde de açıklama Zolgensma kullanan hasta sayısı detayını da içeriyordu, açıklama şu şekilde yer aldı:

“Bu, klinik açıdan önemli bir güvenlik bilgisi olsa da, yeni bir güvenlik sinyali değil ve bugüne kadar dünya çapında klinik araştırmalarda, yönetilen erişim programlarında ve ticari ortamda 2.300’den fazla hastayı tedavi etmek için kullanılan Zolgensma’nın genel olumlu risk/yarar profiline kesinlikle inanıyoruz.”

Reuters, vefatların Zolgensma’dan ne kadar süre sonra gerçekleştiği ve ilacın fiyatıyla ilgili detaylarla habere devam etti:

Rapora göre, Zolgensma infüzyonundan 5 ila 6 hafta sonra ve kortikosteroid azaltımının başlamasından yaklaşık 1-10 gün sonra Rusya ve Kazakistan’da iki ölümcül akut karaciğer yetmezliği vakası meydana geldi.

2020’nin başlarında şartlı AB onayı alan Novartis’in Zolgensma’sının maliyeti hasta başına 2 milyon dolardan fazla.

Zolgensma’nın prospektüsünde akut karaciğer hasarına sebep olabileceği zaten yazmaktaydı. Bloomberg‘in  haberinde şirketin ilaç etiketindeki yan etkinin ölümle sonuçlandığı yer alacak şekilde güncelleyeceği şu cümleyle belirtildi:

“Sonuç olarak şirket, yan etkinin ölümle sonuçlandığını belirtmek için ilacın etiketini güncelleyecektir.”

Biopharma Dive‘in konu hakkındaki haberi ise şöyleydi:

Novartis, Zolgensma gen tedavisi ile tedavi edilen iki hastanın ölümünü bildirdi

Nöromusküler hastalıkları için Novartis gen tedavisi alan iki çocuk, tedavinin ardından vefat etti, bu da riskleri vurguladı ve bunun gibi genetik ilaçların güvenliği hakkındaki soruları yeniledi.

Hastalar, Zolgensma adı verilen ve nadir, kalıtsal bir hastalık olan ve şiddetli formunda iki yaşına kadar ölüme sebebiyet verebilen spinal musküler atrofiyi tedavi etmek için onaylanan gen tedavisi ile infüzyondan beş ila altı hafta sonra akut karaciğer yetmezliği geliştirdiler.

Novartis, BioPharma Dive’a e-postayla gönderilen bir açıklamada, akut karaciğer hasarının Zolgensma tedavisinin bilinen bir riski olmasına rağmen, hastaların ölümlerine yol açan ilk vakaların bu olduğunu söyledi. Ölüm haberleri ilk olarak STAT tarafından bildirildi.

Şirket, Zolgensma’nın kullanıldığı tüm ülkelerde FDA de dahil olmak üzere regülatörleri bilgilendirdiğini ve sağlık kurumlarının izin verdiği durumlarda doktorları bilgilendireceğini söyledi.  Novartis, Rusya ve Kazakistan’da meydana gelen ölümlerden bahsetmek için terapinin etiketini de güncelleyecek.

Novartis, ölümlerin, güvenlik risklerini yönetmek için tedavinin yanında kullanılan steroidlerin azaltılmasını takip ettiğini söyledi.

Novartis yaptığı açıklamada “Bu önemli bir güvenlik bilgisi olsa da, yeni bir güvenlik sinyali değil ve bugüne kadar dünya çapında klinik deneylerde, yönetilen erişim programlarında ve ticari ortamda 2.300’den fazla hastayı tedavi etmek için kullanılan Zolgensma’nın genel olarak olumlu risk/yarar profiline kesinlikle inanıyoruz.” dedi.

Zolgensma, Mayıs 2019’da ABD’de onaylandı ve FDA tarafından belirtilen kalıtsal bir hastalık için ikinci gen tedavisi oldu.  Aksi takdirde ölmesi beklenen çocukları hayatta tutarak çarpıcı faydalar sağlar.  Klinik testlerde tedavi, hastaların oturmasına ve ayakta durmasına ve ayrıca tipik olarak elde edilemeyecek diğer gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmasına da yardımcı oldu.

Biogen ve Roche’tan diğer iki ilaçla birlikte Zolgensma, anahtar gendeki mutasyonların neden olduğu ve ciddi kas zayıflığına yol açan spinal musküler atrofi ile doğan bebekler için genel görünüşün değişmesine yardımcı olmuştur.  Üç ilacın onayından önce, hastalık için herhangi bir tedavi yoktu.

Ancak diğer gen tedavileri gibi Zolgensma da güvenlik riskleri ve faydalarının ne kadar süreceği konusunda sorularla birlikte gelir.

Özellikle karaciğer hasarı riskinden, doktorlara Zolgensma’yı infüze etmeden önce karaciğer fonksiyonlarını değerlendirmelerini ve karaciğer enzim sayımlarındaki artışları yönetmek için önce ve sonra steroid vermelerini söyleyen FDA’nın ürün etiketinde bahsedilmektedir.
Daha önce Zolgensma tedavisinin ardından iki akut karaciğer yetmezliği vakası bildirilmiştir, ancak etkilenen bireyler steroidlerle tedavi edildi ve aylar sonra gelişimsel kazanımlar elde etmeye devam etti.

Karaciğer hasarı, spinal musküler atrofi gibi kalıtsal hastalıklarda eksik veya mutasyona uğramış genin işlevsel bir kopyasıyla yüklü milyarlarca etkisiz hale getirilmiş virüsün aşılanmasını içeren gen replasman tedavisi için daha geniş bir endişe kaynağıdır.  Bu gen taşıyan virüsler genellikle karaciğere ulaşır ve bu da araştırmacılar arasında özellikle yüksek dozların kullanımıyla ilgili alarmlara neden olmuştur.

X’e bağlı miyotübüler miyopati olarak bilinen başka bir nöromusküler durum için Astellas gen tedavisini test eden ayrı bir çalışmada, tedaviyi takiben karaciğer hasarı geliştiren dört erkek çocuk öldü.  Hemofili ve Duchenne Musküler Distrofi’ye yönelik gen tedavileri denemelerinde de yüksek karaciğer enzim sayıları bildirilmiştir.

Geçen Eylül ayında bir FDA toplantısında bu tür gen tedavileriyle ilgili karaciğer risklerine odaklanıldı, ancak kurumun danışma komitesindeki uzmanlar, araştırmaların yavaşlatılmasını veya yeniden yönlendirilmesini önermedi.

Novartis tarafından bildirilen iki ölüm, gen tedavisi güvenliği tartışmalarını ve regülatörlerin bir tedavinin yararları ve riskleri arasındaki dengeyi nasıl gördüklerini daha da şekillendirebilir.

Kaynaklar:

Reuters Haberi: Novartis reports Zolgensma caused two deaths from liver failure

Bloomberg Haberi : Novartis Says Two Children Getting Spinal Atrophy Drug Have Died

Biopharma Dive Haberi: Novartis reports deaths of two patients treated with Zolgensma gene therapy