Gen Tedavisine Dair Makale Nature Dergisinden Çıkarıldı

Geri çekme* notu : Rescue of the spinal muscular atrophy phenotype in a mouse model by early postnatal delivery of SMN (Makalenin dili ingilizcedir, söz konusu başlık şu şekilde çevrilebilir: SMN’nin erken doğum sonrası teslimi ile bir fare modelinde spinal musküler atrofi fenotipinin kurtarılması)

Editörler, önemli bir figürde bildirilen verilerle ilgili olarak dikkatimizi çeken sorunlar nedeniyle bu makaleyi geri çekiyor.2021’de yazarlar dergiyi, scAAV9-SMN gen terapisi veya bir kontrol scAAV9-GFP vektörü alan spinal musküler atrofi farelerinin hayatta kalmasını temsil eden bir Kaplan-Meier eğrisi olan Şekil 1e’deki yanlışlıklar konusunda uyardılar. 2022’de yazarlar, rapor edilen fare yaşam sürelerinde ve hayvanlara dahil edilen ve hariç tutulanlarda birden fazla yanlışlığı doğrulayan, Şekil 1e için orijinal kaynak veri dosyasını sağladı. Özellikle, bildirilen altı fare değil, tedavi edilen yalnızca bir fare 250 günden fazla hayatta kaldı. Verilerin gözden geçiren ve editör değerlendirmesine dayanarak, Şekil 1e’deki ve ilgili metindeki yanlışlıkların kapsamının çalışmaya olan tam güveni baltaladığı kanaatindeyiz.

Yazarlar Kevin D Foust, Xueyong Wang, Vicki L McGovern, Lyndsey Braun, Adam K Bevan, Thanh T Le, Pablo R Morales, Mark M Rich, Arthur HM Burghes ve Brian K Kaspar geri çekilmeye katılmıyorlar. Amanda M Haidet, onunla iletişim kurmak için birkaç girişimde bulunulduktan sonra yanıt vermedi.

* Geri çekme = Retraction: Yayınlanmış makalenin dergiden çıkarılması.

Özet:

Nature Biotechnologhy isimli bilimsel dergide 2010 yılında yayınlanan bilimsel yayının (Rescue of the spinal muscular atrophy phenotype in a mouse model by early postnatal delivery of SMN) paylaşıldığı verilerde hata tespit edilmesi nedeniyle geri çekme notu yayınlandı. Yayınlanan notta çalışmada paylaşılan 6 farenin hayatta kaldığına dair bilginin hatalı yazıldığı, sadece 1 farenin 250 günden fazla hayatta kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Retraction Note: Rescue of the spinal muscular atrophy phenotype in a mouse model by early postnatal delivery of SMN