Mecliste Sağlık Bakanlığı’nın Bütçe Görüşmelerinde SMA Yine Gündeme Geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçe görüşmeleri tamamlandı. Sağlık Bakanlığı’nın bütçe toplantısında SMA hastalığı gündeme geldi. Böylece TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda SMA hastalarını talepleri ve sorunları üst üste dördüncü yıl konuşulmuş oldu.

Komisyonda söz alan milletvekillerinden üçü SMA konusunda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya sorularını yönelttiler. Milletvekillerimizin konuşmalarından SMA’yı içeren bölümleri yayınlıyoruz.

(Komisyon toplantısında Sağlık Bakanı veya diğer ilgililer SMA konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar.)

CHP Ankara milletvekili Gamze Taşçıer:

Dün, SMA hastası çocuklarımızın aileleriyle yapacağınız görüşmeyi ertelediniz, Meclisin Nadir Hastalıklar Komisyonu raporu da dokuz aydır rafta bekletiliyor. Bu çocuklar için bir saniyenin dahi önemli olduğunu bir hekim olarak bilmiyor musunuz? Evlilik öncesi çiftlere SMA tanı testi için, kit üretimi için yıllardır bekleniyor. Sayın Demircan döneminde adım atılmıştı, Komisyon raporumuzda da var, 2019’da görüşmeleri başlattığınızı söylemiştiniz, iki yıl oldu. Bu tanı kitleri ne zaman devreye girecek? Geçtiğimiz her günün öneminin farkında mısınız? 

CHP İstanbul milletvekili Sibel Özdemir:

SMA hastaları bugün çok gündeme getirildi Sayın Bakan, bununla ilgili gerçekten bu ilaç tedarikiyle ilgili ciddi bir çalışma acilen yapılması gerekiyor. 

CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel:

Bakın, yine bir diğer konu SMA hastalarının çilesi ne olacak? Aileler yardım kampanyalarıyla evlatlarına çare olmaya çalışıyor. Sosyal devletin gereğini yapıp bu evlatlarımızın kendi başlarının çaresine bakmaları yerine bizim devlet olarak el atmamız lazım. 

Komisyonun tutanağını indirmek için tıklayınız.

2020 yılı bütçe görüşmelerine dair bir yıl önceki haberimizi okumak için tıklayınız.