Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Nadir Hastalıklar Dairesi Kuruldu

Sağlık Bakanlığı’nda Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde özel gereksinimli çocukların tanı, tedavi ve takip süreçlerinin yürütüleceği Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kuruldu.

Dairenin başına Doç. Dr. Burak Onur Dursun getirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Tıp Fakültesi eğitimini, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tıpta uzmanlık eğitimini tamamlayan Dursun, 2010-2019’da Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Bölümü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Doç. Dr. Burak Onur Dursun, bunun ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Birimi sorumlusu olarak görev yapmıştı. Dursun, “Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişimsel Bozuklukların Yaygınlığının Tespiti ile İlgili Bireylerin ve Ailelerinin Sorunlarının Çözümü İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi” amacıyla 2019 yılının başlarında kurulan TBMM Araştırma Komisyonunda da bilimsel danışman olarak görev almıştı.

SMA Benimle Yürü Derneği olarak gerek SMA’nın, gerek nadir hastalıkların ülke gündemine gelmesinde önemli bir rolümüz olduğunu düşünüyor ve ülkemizde bu alanda yapılacak çalışmaların artacağını gösteren bu gelişmeyi çok önemli buluyoruz.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı’nda yayınlanan haberi okumak için tıklayınız.