Roche Evrysdi’ye Dair Yeni Bilgiler Paylaştı

Roche, 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali raporunda Evrysdi‘ye dair yeni bilgiler paylaştı.

Etken maddesi Risdiplam olan Evrysdi, geçtiğimiz yıl ABD’de, 30 Mart 2021 tarihinde ise Avrupa Birliği’nde onay alarak piyasaya sürülmüştü. İsviçre merkezli dev ilaç şirketinin raporunda paylaşılan bilgiler ana hatlarıyla şunlar:

  • Dünyada denemeler ve erken erişim programları da dahil olmak üzere bugüne dek Risdiplam ile tedavi gören hastaların sayısı 3000’e ulaştı.
  • ABD’de ise Evrysdi alan hastaların sayısı 1600’ü geçti. Bu sayı, ABD’de bilinen SMA hastalarının %15’ine tekabül ediyor. Şirket, sekiz aylık sürede bu orana ulaşılmasının kayda değer bir gelişme olduğunu belirtiyor.
  • Tedavi görenlerin %25’i 1. tip, %50’si 2. tip ve %25’i 3. tip SMA hastalarıdır. Bu oranlar da SMA hastalığının toplumdaki tiplerinin dağılımı ile uyumludur.
  • Şirketin bu çeyrekte Evrysdi’den elde ettiği ciro 80 milyon İsviçre frangına ulaştı. Avrupa Birliği’ndeki onay Mart ayının sonunda verildiği için bu tutarın tamamı ABD’den gelmiş durumda.

Klinik Denemelere Dair Notlar

Roche tarafından Evrysdi’ye dair sunulan bilgiler klinik denemelerin güncellemelerini de içeriyor:

  • 3. faz ilaç denemesi olan Sunfish çalışmasının iki yıllık etkililik ve güvenilirlik verisi geçtiğimiz haftalarda yayınlanmıştı. Veriler, Evrysdi ile tedaviden elde edilen faydanın muhafaza edildiğini veya arttırıldığını gösterdi (MDA konferansında sunuldu).
  • Diğer 3. faz denemesi olan Firefish çalışmasının 2 yıllık etkililik verileri ise 1. tip SMA hastalarının hareket kabiliyetlerine dair etkileyici artışları ortaya koydu (Amerika’daki AAN kongresinde sunuldu).
  • SMA hastaları üzerinde devam eden 2. faz denemesi olan Jewelfish’in daha önce bir SMA tedavisi görmüş hastalarla ilgili raporu yayınlanacak.
  • Henüz hastalığın hiçbir belirtisini taşımayan SMA hastalarında yürütülen Rainbowfish denemesinin ara sonuçları yayınlanacak.

Kaynaklar

Yatırımcılara dönük sunumu indirmek için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yatırımcılar için hazırlanan mali güncel raporunu indirmek için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.