Novartis 2021 Yılı Raporunda Zolgensma ile İlgili Mali Verileri Sundu

Novartis, 2021 yılına ait rapor ve sunumlarında SMA gen tedavisi olan Zolgensma ile ilgili mali verilere ve konuyla ilgili diğer açıklamalara yer verdi.

Mali veriler

Zolgensma hakkındaki temel mali veriler şunlar:

  • Novartis, 2021 yılı boyunca Zolgensma satışlarından 1,4 milyar dolara yakın gelir elde etmiş. Bu tutarın üçte ikisi ABD’nin dışındaki ülkelerden geliyor.
  • SMA gen tedavisi, bu haliyle Novartis’in en yüksek ciroya sahip beş ilacından biri konumunda.
  • Şirket, bu ilacın 42 ülkede onaylandığını; bunların 26’sında ise farklı şekillerde ödeme kapsamına alındığını belirtiyor.

Diğer notlar

Sunumdan Zolgensma ile ilgili olarak edinilen diğer bilgiler şöyle:

  • Bugüne dek 1800’den fazla hastanın Zolgensma aldığı belirtildi. 2015’ten bu yana süren denemelerde ve Erken Erişim Programı kapsamında bu ilacı alan bebekler de bu sayıya dahil.
  • ABD’de yenidoğan taraması %85, Avrupa çapında ise %22 yaygınlığa ulaşmış vaziyette. Şirket, AB bünyesinde yenidoğan bebekler için SMA taramasının hastanelerin %38’ine ulaşmasını hedefliyor.
  • Novartis, bu alandaki ilaç denemelerini devam ettiriyor. Steer adlı çalışmada 2. tip SMA hastalarında, Strength kod adlı çalışmada ise daha önce başka bir ilaç alıp onu bırakmış hastalarda denenecek.

Yorumumuz

Zolgensma ülkemizde geri ödeme kapsamında değil. Ancak gerek ABD, gerek diğer ülkelerdeki hastanelerde 70’in üzerinde Türk vatandaşı bebek ve çocuk bu ilacı aldı. Aynı durumun ödeme kapsamına girmediği ya da kısa süre önce girdiği ülkelerde de yaşandığı biliniyor. İlacı alabilen ve belirtilen sayıya dahil olan hastaların bir kısmının bunlar olduğu ve Novartis’in ülkelerin sigorta kurumlarıyla yaptığı tedarik anlaşmalarının haricinde bu şekilde de bir işleyişin sürdüğü de bir gerçek.

Öte yandan bu bilgileri Biogen ve Roche şirketlerinden gelecek tahmini değerlerle birleştirince 4 milyar dolara yakın bir toplamın ortaya çıkacağı görülüyor. Bu da gerek daha fazla araştırmaya gerekse yenidoğan programlarına ayrılan bütçelerin gerekçesini ortaya koymuş oluyor.

Sunumu Novartis’in sitesinden indirmek için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.