Biogen 2021 Yılı Mali Raporunda Spinraza ile İlgili Veriler Sundu

ABD merkezli Biogen, 2021 yılının son çeyreğine ve yılın geneline ilişkin mali raporunu yayınladı. Raporda Nusinersen etken maddeli SMA ilacı Spinraza ile ilgili de veriler bulunuyor.

Spinraza gelirlerinde düşüş

Biogen Spinraza satışlarından 2021 yılında 1,905 milyar dolar gelir elde etti. Bir önceki yıl bu değer 2,05 milyar dolar seviyesindeydi. Sunumda %12 oranındaki bu düşüşün rekabetten, bir diğer deyişle Evrysdi ve Zolgensma’nın dünya çapında yayılmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Çin’de ödeme kapsamına alınması arttırıcı bir görev üstlenirken, Batı ülkelerinde Spinraza tedavisini bırakıp Evrysdi’ye geçiş yapan hastaların sayısının çokluğu geliri azaltıcı bir etki üretti. Nusinersen’in bilhassa Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastalarda kullanımında ve bu ülkeden ortaya çıkan gelirde ciddi düşüş görüldü.

Hasta sayıları

Öte yandan Spinraza alan hastaların sayısında 2020 yılında düşüş olmuşken geçtiğimiz yıl tekrar artmaya başlamıştı. Yayınlanan verilerde bu sayının 11.750 civarında sabitlendiği görülüyor.

Biogen’in raporunu şirketin sayfasından indirmek için tıklayınız.

Yorumumuz

Spinraza’nın dünyanın genelinde gerek hasta sayısı, gerekse Biogen’e getirdiği gelir açısından önemini koruduğu ve bir süre daha koruyacağı görülüyor.

Öte yandan, daha önceki yorumlarımızda da belirttiğimiz üzere SMA hastaları için yapılan ilaç satışlarından dünya çapında elde edilen toplam ciro 4 milyar dolara yaklaştı. Bu da hem ilaçlara, gerekse hem taraması çalışmalarına yapılan yatırımların gerekçesini açıklıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.