Kanada Sağlık Bakanlığı Zolgensma’yı Onayladı

Kanada Sağlık Bakanlığı Zolgensma’yı onayladı.

 

Bu onay da EMA’nın onayı ile benzerlikler taşıyor.

 

Novartis’in Kanada’daki birimi olan “Novartis Pharmaceuticals Canada Inc” şirketi, Kanada Sağlık Bakanlığı’nın Zolgensma’yı (onasemnogene abeparvovec), SMN1 geninde çift alelli mutasyonu olan ve 3 ya da daha az SMN2 gen kopyasına sahip olan ya da bebeklik çağında SMA teşhisi konan hastalar için onayladığını açıklamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Ottawa’daki “Children’s Hospital of Eastern Ontario” hastanesinde çocuk nöroloğu olan Dr. Hugh McMillan,  şunları söyledi:

SMA teşhisinin haberinin alınması, aileler için yıkıcı olabilmektedir. Tedavi olmadan çoğu bebek ve çocuk önemli başını tutma, oturma eya yürüme gibi gelişim köşe taşlarına ulaşamayabilir. Hatta bebeklikte başlayan bu hastalıkta nefes alma ve çiğneme dahi çok zor hale gelebilir.

Zolgensma’ya Kanada’da onay verilmesi çocuklara bu gen tedavisi ile gelişim potansiyellerini en üst seviyeye çıkarma adına bir fırsat sunuyor. Ağırlığa bağlı olarak tedaviye başlama kararı teşhisi biraz geç konmuş çocukların da bu tedaviden faydalanmasını sağlayabilecektir.

 

Haberin orijinalini buradan okuyabilirsiniz (İçeriğin dili İngilizcedir).

Zolgensma sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.