İtalya ve İskoçya Risdiplam Etken Maddeli Evrysdi’yi Onayladı

Evrysdi (risdiplam) rosche
Evrysdi (risdiplam) rosche

İtalya ve İskoçya, Risdiplam etken maddeli SMA ilacı olan Evrydsi’yi ödeme kapsamına aldılar.

 

İtalyan SMA derneği “Famiglie SMA”nın açıklamasına göre, 7 Şubat 2022 tarihinde 1., 2. ve 3. tip SMA klinik teşhisi konmuş olan veya SMN2 gen kopya sayısı 1’den 4’e kadar olan, 2 aylık ya da daha büyük hastalar için Risdiplam etken maddeli SMA(Spinal musküler atrofi 5q) tedavisi Evrysdi İtalya’da geri ödeme kapsamına alındı.

 

İskoçya tıbbi konsorsiyumu, Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) kapsamında hastalara verilmek  üzere Risdiplam’ı ödeme kararını duyurdu. Risdiplam etken maddeli Evrysdi ilacı İskoçya’da 2 aylık ve daha büyük yaştaki SMA tip 1, tip 2 ve tip 3 hastalığına sahip, SMN2 gen kopya sayısı 1’den 4’e kadar olan hastaların tedavisini finanse edecek.

 

Ulusal Sağlık Hizmeti kurumunun (NHS), İskoçya’daki medikal konsorsiyum kararının açıklamasından sonra 90 gün içerisinde uygun hastalara tedaviyi sunması beklenmekte.

 

İtalyan SMA derneğinin açıklaması için tıklayınız (İçeriğin dili İtalyancadır).

İskoçya’daki gelişmeye dair haberi okumak için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.