Flaş Haber: Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA İlacının Kriterlerini Yılın Sonuna Kadar Esnetti

Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA ilacını Spinraza’nın kriterlerini yılın sonuna kadar esnetti.

Kurum, bu konuda Covid-19 salgını döneminde “kronik hastalığa bağlı olarak bağışıklık durumu olumsuz etkilenen kişilerin enfeksiyon hastalıklarının daha ağır seyretme ihtimali bulunduğundan bu kişilerin mümkün olduğu kadar sağlık hizmeti sunucularına başvurularının azaltılması”nın göz önüne alındığını açıkladı.

Buna göre;

  • “Başlangıç tedavisi” olarak anılan ilk 4 doz uygulama açısından; SUT hükümleri de geçerli olacak şekilde “Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu” tarafından ilaç kullanım onayı verilmiş hastalar için düzenlenen rapora istinaden tedaviler sağlanacaktır.
  • “İdame tedavisi” olarak anılan ve ilacın etkisinin belirlenerek hastanın tedaviye devam etmesinin kararının verileceği 5 inci doz uygulaması açısından; Sağlık Uygulama Tebliği 4.2.49-A(3) -(ç) bendi kapsamında belirtilen hususlar aranacak şekilde rapor düzenlenecek ve bundan sonraki takip eden dozlar için de 5 inci doz için düzenlenen rapora istinaden tedavilerin sürdürülmesi sağlanacak, Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.2.49-A(3)-(ç) bendi kapsamında belirtilen hususlar aranmayacaktır.
  • Mevcut durumda 6 ncı ve sonraki doz tedavileri yapılmış hastalar açısından da; Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.2.49-A(3)-(ç) bendi kapsamında belirtilen hususlar aranmaksızın son idame tedavisi için düzenlenen ve “Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu” tarafından ilaç kullanım onayı verilmiş hastaların da son rapor esas alınmak suretiyle tedavinin devamı sağlanacaktır.

SGK’nın bu konudaki duyurusunu buradan okuyabilirsiniz:

Yorumlarımız

Ülkemizde ilk Covid-19 vakasının görülmesinin üzerinden 1,5 yıl geçmiş olması nedeniyle bu kararı gecikmiş bir adım olarak görüyoruz.

Bununla birlikte bilhassa 1. tip hastaların hastanelerde geçireceği zamanın azalması açısından olumlu bir karardır.

Karar, idame dozlarını almakta olan hastaların son raporlarıyla ilaçlarını almalarını sağlıyor. Buna karşılık kriterlerin ortadan kaldırılması anlamına gelmiyor.

Öte yandan SGK tarafından alınan bu kararın 2. ve 3. tip hastalara ne şekilde uygulanacağı konusunda bir belirsizlik görülüyor. Derneğimiz bu konunun aydınlatılması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.