Flaş Haber: Roche’un Risdiplam Adlı Etken Maddesi Yurtdışı İlaç Listesi’ne Girdi

Roche’un SMA ilacı olan Evrysdi’nin etken maddesi olan Risdiplam Sağlık Bakanlığı’na bağlı TİTCK tarafından yayınlanan Aktif Etken Maddeler Listesi’ne eklendi. Listenin güncel haline şuradan ulaşılabilir.

Risdiplam, en son eklenen ürün olması nedeniyle listenin ilk sırasında bulunuyor:

YURT DIŞI AKTİF ETKİN MADDE LİSTESİ
Etkin MaddeFarmasötik formATC koduATC AdıReçete TürüTİTCK Yazılı Onayı Olmadan  İthal Edilemeyecek İlaçlarSadece Toplu Teminine İzin Verilen İlaçlarAcil Durumlarda Kullanımı İçin TİTCK Tarafından Hastanelere Toplu Temin İzni Verilen İlaçlarICD10 KoduICD10 AdıKullanım Şartları AçıklamaListeye Eklenme Tarihi
Risdiplamoral solutionM09AX10risdiplamNormal1

9/18/20

Yorumumuz

Yurtdışı menşeli ilaçların ruhsat veya geri ödeme süreçlerini başlamasından önce etken maddelerinin Yurtdışı İlaç Listesi’ne eklenmesi gerekiyor. Evrysdi (Risdiplam) için bu aşama geçilmiş oldu.

Bu karar, ilacın TİTCK onayıyla ithal edilebileceği anlamına geliyor.

Türkiye’de Evrysdi’nin SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınmasına dair herhangi bir gelişme yok.

Evrysdi, SMA için Roche grubuna bağlı Genentech tarafından geliştirilen, şurup formunda ağızdan alınacak bir tedavidir. “SMA hastalığının hastalar tarafından evden alınabilecek ilk ilacı” olarak tanımlanmıştır.

Bilindiği üzere Evrysdi, 7 Ağustos 2020 tarihinde FDA’dan 2 aydan büyük bütün hastalar için onay alarak SMA’nın onaylanmış üçüncü ilacı olmuştu. Söz konusu haberi okumak için tıklayınız.