FDA, Roche’un Evrysdi Tedavisinin İki Aydan Küçük Bebeklerde Kullanılmasına Onay Verdi

  • Evrysdi ile en az bir yıl tedavi edilen presemptomatik bebeklerin oturabildiğini, ayakta durabildiğini ve yürüyebildiğini gösteren RAINBOWFISH ara verilerine dayalı onay verildi.
  • Prospektüs, en az iki yıl boyunca Evrysdi ile tedavi edilen semptomatik bebeklerin çoğunluğunun en az beş saniye oturabildiğini gösteren FIREFISH verileriyle güncellendi.
  • Evrysdi, bugüne kadar tedavi edilen 5.000’den fazla hasta ile bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kanıtlanmış bir etkinliğe sahiptir.

 

Basel, 31 Mayıs 2022 – Roche (Altı: RO, ROG; OTCQX: RHHBY) bugün ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Evrysdi® (risdiplam) için iki aylıktan küçük spinal musküler atrofi hastalığı olan bebekleri içerecek bir etiket uzantısını onayladığını duyurdu. Verilen onay, Evrysdi ile tedavi edilen presemptomatik (presemptomatik: henüz hastalık belirtisi göstermemiş) bebeklerin çoğunluğunun 12 aylık tedaviden sonra oturma ve ayakta durma ile yarım yürüme gibi önemli dönüm noktalarına ulaştığını gösteren yenidoğanlarda yapılan RAINBOWFISH çalışmasından elde edilen etkililik ve güvenlik ara verilerine dayanmaktadır.

Evrysdi artık ABD’de her yaştan çocuk ve yetişkinlerde SMA tedavisi için onaylanmıştır.

SMN2 geninin 2 veya 3 kopyasına sahip bebeklerin (n=6 (n=6 ifadesi toplam 6 bebekten bahsedildiğini belirtir)) bir yıllık Evrysdi tedavisinin ardından %100’ü oturabiliyor, %67’si ayakta durabiliyor ve bebeklerin %50’si bağımsız olarak yürüyebiliyordu. Tüm bebekler kalıcı ventilasyon olmadan 12. ayda hayattaydı.

RAINBOWFISH Baş Araştırmacı ve St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi Deneysel Sinirbilim Programı Direktörü Dr. Richard Finkel (SMA alanında önemli nörologlardan biridir), “Semptom öncesi bebekler için Evrysdi’nin onayı özellikle önemlidir, çünkü SMA’nın semptomlar ortaya çıkmadan önce erken tedavisi, bebeklerin motor kilometre taşlarına ulaşmasına yardımcı olabilir,” dedi. “SMA’nın yenidoğan tarama programlarına dahil edilmesiyle, bu onay, tanı doğrulandıktan hemen sonra evde Evrysdi ile tedaviye başlama fırsatı sunuyor.”

Etiket uzantısının bir parçası olarak, Evrysdi prospektüs’ü, FIREFISH çalışmasının 1. ve 2. bölümlerinden alınan ve SMA Tip1 hastası semptomatik bebeklerde uzun vadeli etkinlik ve güvenliği gösteren son iki yıllık birleştirilmiş verileri içerecek şekilde güncellendi.

Çalışmaya 1-7 aylık arası bebekler alındı ve önerilen dozda (n=58) iki yıllık Evrysdi tedavisinden sonra, bebeklerin %60’ı desteksiz* beş saniye, %40’ı 30 saniye desteksiz oturabildi, %28’i ayakta durabildi.**

Tedavi olmadan bebekler, hastalığın doğal seyrinde bu kilometre taşlarına ulaşamazlar. Bebeklerin çalışmadan çıkmasına yol açacak tedaviye dayalı herhangi bir yan etki görülmedi. En yaygın yan etkiler, üst solunum yolu enfeksiyonu (nazofarenjit ve rinit dahil), alt solunum yolu enfeksiyonu (pnömoni, bronşit dahil), kabızlık, kusma ve öksürüktü.

Roche’un Tıbbi Şefi ve Küresel Ürün Geliştirme müdürü Dr. Levi Garraway, “Evrysdi’nin iki aylıktan küçük bebekler için öncelikli incelemesi ve müteakip onayı, SMA hastası bebekler için ek tedavi seçeneklerine yönelik acil devam eden ihtiyacı ortaya koyuyor” dedi. “Birden fazla ortamda(değişik yaşta hasta vs) etkinliği nedeniyle, Evrysdi artık semptomatik olmayan yenidoğanlardan daha yaşlı yetişkinlere kadar SMA hastaları için kullanılabilir. SMA hastaları ve bakıcıları için gerçek bir fark yaratma potansiyeline sahip bu başarıdan gurur duyuyoruz.” diye ekledi.

Evrysdi 81 ülkede onaylandı ve onay dosyası 27 ülkede daha inceleniyor. Şu anda dünya çapında 5.000’den fazla hasta klinik deneylerde, şefkatli kullanımda(Compassionate use/ruhsat almadan ağır hastalarda kullanılmasında) veya gerçek dünya ortamlarında Evrysdi ile tedavi edildi. Roche, SMA Vakfı ve PTC Therapeutics ile yapılan işbirliğinin bir parçası olarak Evrysdi’nin klinik gelişimine öncülük ediyor.

Evrysdi® (risdiplam) Hakkında

Evrysdi, SMN protein eksikliğine yol açan, kromozom 5q’daki mutasyonların neden olduğu SMA’yı tedavi etmek için tasarlanmış bir “yaşamsal motor nöron 2 (SMN2)” ekleme değiştiricisidir.

Evrysdi, merkezi sinir sistemi (MSS) ve periferik dokularda hayatta “survival motor neuron(SMN)” proteininin üretimini artırarak ve bunu koruyarak SMA’yı tedavi etmek için tasarlanmıştır. SMN proteini vücutta bulunur ve sağlıklı motor nöronları ve hareketi korumak için kritik öneme sahiptir.

Evrysdi’ye 2018’de Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından PRIME Tahsisi ve 2017’de ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından Yetim İlaç Tasarımı tahsisi verildi. 2021’de Evrysdi, İngiliz Farmakoloji Derneği ve Topluluğu tarafından Yılın İlaç Keşfi ödülüne, ayrıca İlaç Araştırmaları Topluluğu İlaç Keşfi ödülüne layık görüldü.Evrysdi 81 ülkede onaylandı ve onay dosyası 27 ülkede daha inceleniyor.

Evrysdi şu anda beş çok merkezli çalışmada SMA’lı hastalarda değerlendiriliyor:

FIREFISH (NCT02913482) – Tip 1 SMA hastası bebeklerde açık etiketli, iki parçalı bir pivotal klinik çalışma.Bölüm 1, birincil amacı bebeklerde risdiplamın güvenlik profilini değerlendirmek ve Bölüm 2 için dozu belirlemek olan 21 bebekte yapılan bir doz yükseltme çalışmasıydı. Bölüm 2, 2 yıl boyunca tedavi edilen Tip 1 SMA hastası 41 bebekte risdiplamın, tek kollu bir pivot çalışmasıdır ve ardından açık etiketli bir uzatma yapılmıştır. Bölüm 2’ye hasta toplamak Kasım 2018’de tamamlandı. Bölüm 2’nin birincil amacı, Bayley Bebek ve Yeni Yürüyen Bebek Ölçeklerinin Kaba Motor Ölçeği- 3. Baskı (5 saniye boyunca desteksiz oturmak olarak tanımlanır) ile değerlendirildiği gibi, 12 aylık tedaviden sonra desteksiz oturan bebeklerin oranıyla ölçülen etkinliği değerlendirmekti. Çalışma birincil hedefine ulaştı.

SUNFISH (NCT02908685) – SUNFISH, 2-25 yaş arası Tip 2 veya 3 SMA’lı kişilerde iki parçalı, çift kör, plasebo kontrollü bir pivotal çalışmadır. Bölüm 1 (n=51), onaylayıcı Bölüm 2 için dozu belirledi. Bölüm 2 (n=180), 12 ayda Motor Fonksiyon Ölçüm 32’nin (MFM-32) toplam puanını kullanarak motor fonksiyonunu değerlendirdi. MFM-32, SMA dahil nörolojik bozuklukları olan kişilerde ince ve kaba motor işlevi değerlendirmek için kullanılan onaylanmış bir ölçümdür. Çalışma birincil hedefine ulaştı.

JEWELFISH (NCT03032172) – Evrysdi’yi almadan önce daha önce başka araştırma veya onaylanmış SMA tedavisi almış 6 ay ila 60 yaş arasındaki SMA’lı kişilerde güvenlik, tolere edilebilirlik, farmakokinetik ve farmakodinamiği değerlendirmek için tasarlanmış açık etiketli bir keşif çalışması. Çalışma, katılımcı hasta toplamasını tamamlamıştır (n=174).

RAINBOWFISH (NCT03779334) – doğumdan altı haftaya kadar (ilk dozu aldığında), henüz semptom göstermeyen fakat genetik olarak teşhis edilmiş SMA hastası bebeklerde (~n=25) risdiplamın etkinliğini, güvenliğini, farmakokinetiğini ve farmakodinamiğini araştıran açık etiketli, tek kollu, çok merkezli bir çalışma. Çalışma, katılımcı hasta toplamasını tamamlamıştır.

MANATEE (NCT05115110) – 2-10 yaş arası hastalarda SMA tedavisi için risdiplam ile kombinasyon halinde kas büyümesini hedefleyen bir anti-miyostatin molekülü olan GYM329’un (RO7204239) güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için küresel fazlı 2/3 klinik çalışmadır. FDA Yetim Ürünleri Geliştirme Ofisi, Aralık 2021’de SMA hastalarının tedavisi için GYM329’a Yetim İlaç Tahsisi verdi. Çalışma, 2022’nin ilk çeyreğinde katılımcıları almaya başlıyor.

Yorumumuz:
Evrysdi 2020 yılında iki aydan büyük, bebek, çocuk ve yetişkin SMA hastaları için FDA tarafından onaylanmış, EMA onayını da Mart 2021’de almıştı. 31 Mayıs 2022 itibariyle RAINBOWFISH verilerine dayalı olarak 2 aylıktan küçük SMA hastaları için de FDA tarafından onaylandı. Böylelikle FDA tarafından her yaştan SMA Tip1, Tip2 ve Tip3 için onaylı ikinci tedavi oldu. Evrysdi’nin EMA onayı halen SMA Tip1, Tip2, veya Tip3 tanılı veya SMN2 geninin kopya sayısı 1,2,3 veya 4 olduğu iki aydan büyük, bebek, çocuk ve yetişkin SMA hastaları içindir.

Her yaştan SMA hastaları için onaylı ilk tedavi Spinraza (Nusinersen)’den sonra Evrysdi (Risdiplam) alternatifinin de SMA adına çok olumlu ve umut verici olduğunu düşünmekteyiz. Risdiplam etken maddeli Evrysdi ülkemizde 18 Eylül 2020 tarihinde TİTCK aktif etken maddeler listesine eklenmişti ancak hâlâ SGK geri ödeme kapsamında bulunmamakta. Risdiplam etken maddeli Evrysdi tedavisinin ülkemizde de bir an önce SGK geri ödeme kapsamına alınmasını beklemekteyiz. Evrysdi’nin ivedilikle SGK kapsamına alınması Spinraza tedavisine uygun olmayan hastalarımız için hayatidir.

Paylaşımın hazırlığında ve çevirisinde emeği geçen, kendileri de SMA hastaları olan Zeynep Göker, Ayça Şahin, Fatih Kaygısız ve Hakan Tayfur’a teşekkür ederiz.

Kaynak: FDA approves Roche’s Evrysdi for use in babies under two months with spinal muscular atrophy (SMA)