Spinraza (Nusinersen) için Beklenen Sağlık Uygulama Tebliği Yayımlandı!

SMA Hastalarının ilacı olan Nusinersen etken maddeli Spinraza ile ilgili SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) düzenlemesi bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu değişikliğin getirdikleri şunlar:

  • Spinraza, SGK’nın yurtdışı ilaç listesi olan Yurtdışı İlaç Listesi 4/C’den çıkarak “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” 4/A kapsamına girmiş oldu.
  • Spinraza için TİTCK ve SGK’dan onay alınmasını içeren işleyiş kalkıyor; ilaç bundan sonra hastanelerin eczanelerinden temin edilecek.
  • Yeni işleyişin hayata geçmesi için Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından yapılması gerekenler de bulunuyor. Bu konudaki ilerlemelerin ve yapılması gerekenlerin dernek olarak takipçisi olacak ve bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.
  • Yenidoğan bebeklerde hastalığın tipine bakılmaksızın tedaviye başlanmasını sağlayan maddeler  hem 1. tip hem de diğer tiplerdeki hastalarla ilgili bölümlere eklenmiş.
  • İlaca başlama ve ilaca devamla ilgili olarak TİTCK’in onay vermesini gerektiren ve “puanlama” yahut “değerlendirme” diye bilinen işleyiş kaldırılmış oldu.

Bu tebliğ SMA hastalığının Zolgensma adlı (etken maddesi: onasemnogene abeparvovec) gen tedavisiyle ilgili bir düzenleme içermiyor. Risdiplam etken maddeli ve Evrysdi isimli şurup formundaki SMA ilacına dair bir düzenlemeyi de içermiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) Düzenleme Yapılmasına Dair Tebliğ:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/06/20230625-5.pdf

Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/06/20230625-6.pdf