Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den SMA İlaçları İle İlgili Açıklama

Basın kuruluşlarına yansıyan haberde ÇSGB Bakanı Vedat Bilgin’in SMA ilaçları hakkında şu sözlerine yer verildi.

Bakan Bilgin, bazı ilaçların geri ödeme listesine alınmasıyla ilgili de kampanyalar yapıldığını anımsatarak, “Tabi ki SMA hastaları, bazı kanser türleri veya çok seyrek rastlanan hastalıklar, hastalar var. Bu hastaların maalesef bazılarının ilacı yok. Bazılarının da tedavisi için kullanılabileceği söylenen, kamuoyunda böyle yansıtılan ama bilimsel olarak araştırmalarla tespit edilmemiş ilaçlar var. Bu ilaçların bazıları yüzbinlerce dolarla ifade ediliyor. Maalesef bu hastalarımız, özellikle çocuklarımızın aileleri bir ‘ümit’ olarak bu ilaçlara yöneliyorlar. Fakat pazarlanmaya çalışılan ilaçların büyük bir çoğunluğunun bilimsel olarak hiçbir geçerliliği yok. Hiçbir tıp otoritesi tarafından tanımlanmamış. Hepimizin bildiği Faz çalışmaları yapılmamış. Dolayısıyla biz devlet olarak bilimsel olarak onaylanmış, bilimsel testlerden geçmiş, tıp otoritelerince onaylanmış her ilacı bedeli ne olursa olsun, bir sosyal devletin sorumluluğu ile ödeme listemize alıyoruz” dedi.

İlaçların ödenmeme gerekçesinin de bilimsel olarak onaylanıp, onaylanmamasından kaynaklandığını vurgulayan Bakan Bilgin, “Biz parasına bakmayız. Türk devleti parasına bakmaz. Bu ilaç bir Türk’ün, bir vatandaşımızın, hastamızın, yavrumuzun tedavisinde kullanılacaksa biz onu onaylarız. Bu tür kampanyalara itibar edilmemeli, özellikle de kamu otoriteleri tarafından onaylanmamış kampanyaların mahiyeti bilinmeden bu tür duygu sömürüsüne dayanan girişimlere dikkat edilmeli” diye konuştu.

Yorumumuz:
Bakanımızın bahsettiği ülkemizde geri ödeme kapsamında olmayan ticari isimleri ile Zolgensma ve Evrysdi SMA tedavileridir. Zolgensma’nın FDA onayı ve EMA şartlı onayı, Evrysdi’nin FDA ve EMA onayı mevcuttur. Bu tedaviler halihazırda birden çok ülkede kapsama alınmış tedavilerdir. Daha detaylı bir açıklamayı, kaynaklar, bilimsel dayanaklar ve ülkelere göre kapsamlarını da ekleyerek önümüzdeki günlerde yapacağız.

Kaynak: DHA Bakan Bilgin: Türk devleti ilacı parasına bakmaz