Biyo-korsanlar LLD Hastalığı İçin Geliştirilen Bir Gen Tedavisini Üretmeyi Başardılar

Bir grup biyo-korsan (bio-hacker) Glybera adlı ilacı ürettiklerini açıkladılar.

Glybera’nın hikayesi

Glybera, kalıtsal bir hastalık için onay almış olan ilk gen tedavisidir. 2015 yılında piyasaya çıkan bu ilaç Avrupa’da 1 milyon dolardan satılıyordu ve o dönemdeki en pahalı ilaç oluşu ile dikkatleri çekmişti.

Glybera adlı gen tedavisi lipoproteion lipaz eksikligi (LLD) adlı çok nadir bir hastalık için geliştirilmişti. Fakat maliyet açısından etkin olmadığı için 2017 yılında üreticisi UniQure tarafından piyasadan çekilmişti. Bu ilacı sadece Almanya ödeme kapsamına almıştı. 

Avusturya ve ABD’de yerleşik kişilerden oluşan biyoloji korsanları bu ilacı molekül bilgisini kullanarak üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Söz konusu aktivist grubu Glybera’nın çok yüksek maliyetini ifade ederek bu çalışmayı başlattıklarını açıkladılar.

Gen tedavileri yaygınlaşıyor

Bilindiği üzere SMA hastalığının onaylanan 2. tedavisi olan Zolgensma da 2.1 milyon dolarlık fiyatıyla sansasyona sebep olmuştu. Konuyla ilgili haberimizi okumak için tıklayınız.

Yakın gelecekte çok sayıda gen tedavisinin ABD’deki FDA ve Avrupa’daki EMA tarafından onaylanarak piyasaya çıkması bekleniyor.

Yazının aslını okumak için tıklayınız.