Biophytis, Klinik Öncesi Sarconeos(BIO101) Çalışmasını Duyurdu


Biophytis, Cure SMA 2022 konferansında SMA’da (Spinal Musküler Atrofi) Sarconeos (BIO101) için yeni klinik öncesi etkinlik verilerini sunduğunu duyurdu. (16-19 Haziran 2022,  Anaheim, California, ABD)

Dr. Cynthia Bézier tarafından yapılan “BIO101’İN ANTİSENSE OLİGONÜKLEOTİD TERAPİ TEDAVİSİ İLE KOMBİNASYONU ŞİDDETLi SMA GİBİ FARELERDE SİNERJİSTİK YARARLI ETKİLER GÖSTERİYOR” başlıklı sunumunda SMA’nın bir fare modelinde Sarconeos’un (BIO101) antisens terapi tedavisi ile sinerjik etkisini(*) kanıtlıyor.

Biophytis CEO’su Stanislas Veillet şunları söyledi: “Bu çalışmayı SMA topluluğuna sunmaktan çok memnunuz. Bu yeni veriler, Sarconeos’un (BIO101) geç evre klinik geliştirme aşamasında olduğu yaşa bağlı hastalıkların (sarkopeni ve COVID-19) ötesinde tam potansiyelini vurgulamaktadır. Antisens tedavileri, tüm ihtiyaçları karşılamasalar da, son yıllarda SMA tedavisi için büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Sarconeos (BIO101), çalışılan hayvan modellerinde bu tedavilerin faydalı etkilerini arttırabilir. Yaşa bağlı hastalıklarda Sarconeos’un (BIO101) geliştirilmesi önceliğimiz olsa da, bu molekülün nadir görülen nöromuskuler hastalıkların, SMA veya DMD’nin (Duchenne musküler distrofi) tedavisi için potansiyeli, bu nadir hastalıkların tedavisi için çok cesaret vericidir. Biophytis şu anda Duchenne Musküler Distrofi için MYODA klinik programının başlangıcını 2022 sonu/2023 başı için hazırlıyor.

BIOPHYTIS Hakkında:

Biophytis SA, COVID-19’dan muzdarip hastalarda ciddi solunum yetmezliği de dahil olmak üzere yaşlanmayla ilişkili dejeneratif süreçleri yavaşlatmayı amaçlayan terapötiklerin geliştirilmesinde uzmanlaşmış klinik aşamalı bir biyoteknoloji şirketidir.

Önde gelen ilaç adayımız Sarconeos (BIO101), oral yoldan verilen küçük bir moleküldür, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da (SARA-INT) sarkopeni tedavisi olarak faz 2 gelişimini henüz tamamlamıştır.

Ayrıca Avrupa, Latin Amerika ve ABD’de COVID-19’un şiddetli solunum yolu belirtilerinin tedavisine yönelik faz 2 ve 3 olmak üzere iki bölümden oluşan bir klinik çalışmasında (COVA) incelenmiştir. Duchenne Musküler Distrofi (DMD) tedavisi için bir pediatrik Sarconeos formülasyonu (BIO101) geliştirilmektedir.

Şirketin merkezi Paris, Fransa ve Cambridge, Massachusetts’te bulunmaktadır.

*Sinerjik etki: İlaçların toplam etkisinin, her bir ilacın bireysel etkilerinin toplamından daha büyük olmasına neden olan iki veya daha fazla ilaç arasındaki etkileşim.

 

Kaynak: JUNE 16, 2022 – Biophytis