Biogen Yetkilileriyle Tele-Konferans Yoluyla Bir Toplantı Yaptık

Biogen şirketi ile video-konferans yoluyla bir toplantı yaptık.

Toplantıya Biogen’in Çek Cumhuriyeti’ndeki ofisinde Doğu Avrupa STK’larla İletişim Yöneticisi olarak görev yapan Michaela Hrdlickova ve İsviçre’de çalışan Medikal Yöneticisi Guli Kittel ile SMA Benimle Yürü Derneği’nden Süleyman Başaran, Olcay Korol, Tarık Pişmiş, Arzu Uz Şahin katıldılar.

Türkiye’deki İlaç Anlaşmasının Yenilenmesi

Guli Kittel:

Türkiye’de ilgili devlet kurumlarına tekliflerimizi ilettik ve anlaşma süreci devam ediyor. Biogen olarak daima bütün hastaların ilaçlarını planlanan zamanlarda almasından yanayız. Daha fazla ayrıntı için Gen İlaç ile görüşebilirsiniz.

Önemli Not: Bu toplantıdan sonra Gen İlaç ile yaptığımız görüşmelerde bu konudaki çalışmaların sona yaklaştığı ve SGK’da üst düzeydeki imzaların atılmasının beklendiği bilgisi verildi. İmzaların tamamlanmasının ardından ilacı onaylanmış olan SMA hastaları için yurtdışına siparişler verilecek.

Türkiye’deki Doz Rejimi 

Guli Kittel:

Geçmişte bu konudaki görüşmelere ben katılmadım. O nedenle bir şey diyemem. Ancak EMA’nın sayfasındaki SMCP ifadeleri burada ilaçların ilk 4 dozdan sonra 4 aylık aralarla olması gerektiğini tanımlıyor. Global olarak da hemen hemen her yerde böyledir.

Türkiye’de ruhsat alınmadığı için Türkiye’nin bu ilaç için geçerli bir SMCP’si yok. Olsa elbette daha iyi olurdu. Bizim söyleyebileceğimiz şey global olarak ne uygulanıyorsa, Avrupa’da ne uygulanıyorsa Türkiye’de de tıbbi açından aynısının yapılmasının doğru olduğudur.

Devote denemesi

Michaela Hrdlickova:

Spinraza’nın daha yüksek dozda verileceği bu deneme bazı ülkelerde başladı. Bu çalışmanın hangi ülkelerde başladığını ve nerede kaç hasta olduğunu yönetmelikler gereği size söylememiz mümkün değil. Denemenin resmî açıklamasını (community statement) zaten SMA Europe sayfasından indirebilirsiniz. Diğer bilgilerini clinicaltrials.gov sitesinden takip edebilirsiniz.

Öte yandan, Covid-19 salgını nedeniyle planlanan bütün deneme merkezlerinde işlemlerin başlatılamadığı da bir vakıadır.

Zolgensma ve Risdiplam gelişmeleri

Her iki Biogen yetkilisi de ilaçların karşılaştırılması konusunda herhangi bir yorum yapmadı. Michaela Hrdlickova bu konuda kısaca şunları söyledi:

Farklı ilaçların çıkmasından ve değişik tedavilerin alınabilir olmasından memnunuz. Hiçbir hastalıkta tek bir tedavi asla bütün hastalara uygun olamaz; farklı seçeneklerin olması daima iyidir.