Biogen ve Ionis SMA İçin Yeni İlaç Geliştirme Konusunda Anlaştılar

A sign for biotechnology company, Biogen, Inc. is seen on a building in Cambridge, Massachusetts, on March 18, 2017. / AFP PHOTO / DOMINICK REUTER (Photo credit should read DOMINICK REUTER/AFP/Getty Images)

Biogen ve Ionis şirketleri SMA hastalığı için yeni bir ilaç geliştirmek ve piyasaya sürmek konusunda bir anlaşmaya vardılar.

 

  • BIIB115, uzatılmış doz aralıkları potansiyeline sahip olan ve henüz klinik çalışma öncesindeki evrede araştırılmakta olan bir antisense oligonükleotittir (ASO – bir tür nükleik asit zinciri). 
  • Biogen, Ionis şirketine bu anlaşma için 60 milyon dolarlık bir ön ödeme yapmıştır.

Biogen ve Ionis şirketleri bugünkü beyanlarında, Biogen’in Ionis’ten tüm dünyada geçerli olmak üzere sadece Biogen’e özel olarak tanınmış bir lisans ile BIIB115/ION306 ürününün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi anlaşmasını yaptıklarını açıkladılar. Bu şirketler arasında, geniş bir stratejik ortaklık çerçevesinde nörolojik hastalıkların tedavisi için yeni tedaviler geliştirme mutabakatı bulunuyor. 

BIIB115, SMA hastalığının tedavisi için kullanılarak hastalığı taşıyanların bazı çözümlenememiş ihtiyaçları ile birlikte daha uzun doz aralıkları ile uygulanabilecek olan ve araştırma evresinde bulunan bir “antisense oligonükleotit”tir (ASO – bir tür nükleik asit zinciri). Biogen, BIIB115’in güvenliğini, dayanıklılığını, vücutta emilim seviyesini ve faydalarını araştırmak için hastalar üzerinde yürütülecek olan klinik çalışmaları başlatmaya hazırlanıyor. 

Toby Ferguson, Biogen yöneticisi

Biogen’in nöromusküler biriminin yöneticisi olan Dr. Toby Ferguson şunları söyledi:

Biogen’in nöroloji ilmindeki uzmanlığı ve Ionis’in antisense teknolojisindeki önderliğinin bir araya gelmesiyle SMA’nın tedavisinde esas olan Spinraza (Nusinersen) ortaya çıkmıştır. Fakat hala SMA’dan muzdarip kişilerin karşılanamayan ihtiyaçları mevcuttur. BIIB115 gibi olası yenilikçi tedavileri ortaya çıkarmayı sürdürerek SMA topluluğu üzerinde anlamlı bir etki oluşturmaktan heyecan duyuyoruz. 

SMA, omurilikte ve alt beyin sapı hizasında motor nöronların kaybedilmesiyle ortaya çıkan ciddi ve ilerleyen bir kas hastalığıdır. SMA hastaları yeterli miktarda SMN proteini üretemezler. BIIB115, işlevsel SMN proteininin üretimini arttırarak SMA’nın kök sebebini hedef almaktadır. 

Ionis’in Başkan yardımcısı, nörolojik programlar yöneticisi Frank Bennett ise şunları söyledi: 

Spinraza SMA hastalarının daha evvel hiç ulaşamadığı dönüm noktalarına ulaşmalarını sağlayarak ailelere umut vermiş ve SMA’nın gidişatını değiştirmiştir. BIIB115/ION306 Biogen ile verimli ortaklığımızın bir başka örneği olarak nörolojik hastalıklardan muzdarip hastalarımıza ciddi faydalar sağlama potansiyeli olan ilaçlar keşfetme ve geliştirme imkânı ile ortaya çıkmıştır.

Anlaşma kapsamında Biogen Ionis’e 2021 yılının son çeyreğinde tek seferlik olmak üzere 60 milyon dolarlık bir ödeme yaptı. Gelecek ödemeler olası lisans sonrası geliştirme, ruhsatlandırma ve ticari ödemeler ile yıllık satıştan pay verme gibi hususları içerebilir. Bu kapsamda Biogen sadece BIIB115’nin geliştirilmesi, üretimi ve ticarileştirilmesi gibi konulardaki giderlerden sorumlu olacaktır.

Biogen’in sitesindeki konuyla ilgili açıklamayı okumak için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.