Zolgensma Güney Kore’de Kısmen Kapsama Alındı


Korea BioMed websitesinin “Ultra-expensive SMA drug Zolgensma to get insurance benefits from August” ve “Korea’s 1st gene treatment for SMA Zolgensma gets insurance benefits” başlıklı haberlerine göre,

Hükümet, tedavinin maksimum geri ödeme fiyatını 2 milyar won (1,52 milyon $) olarak belirledi, ancak ulusal sağlık sigortası kapsamında hasta başına hastadan talep edilen ücret yalnızca 5,98 milyon won (4.558 $) olacak.
Tedavi, ultra pahalı bir fiyat etiketi ile tek bir enjeksiyon olduğundan, hükümet, terapötik etkileri izlemek ve sağlık sigortası finansmanını istikrarlı bir şekilde yönetmek için bir risk paylaşım anlaşması (RSA) uygulayacağını söyledi.
Zolgensma, RSA kapsamında üç tipte tedarik edilecektir – ilaç şirketinin talep tutarının belirli bir yüzdesini Ulusal Sağlık Sigortası Hizmetine (NHIS) iade ettiği bir “refund: geri ödeme” türü; üst sınır belirli bir miktarı aştığında fazla miktarın iade edildiği bir “expenditure cap: harcama tavanı” türü; ve tedavi başarısızlığı durumunda ilaç üreticisinin tutarın belirli bir yüzdesini iade ettiği bir “utilization cap/fixed cost per patient: kullanım üst sınırı/hasta başına sabit maliyet” türü.
Geri ödemenin ilk yılında hükümet, Biogen’in Spinraza’sı (nusinersen) ile tedavi edilenler de dahil olmak üzere 14 hastanın Zolgensma tedavisi göreceğini söyledi. Bunların arasında yeni teşhis edilen yedi SMA hastası ve kalan yedisi Spinraza aldı.
Sağlık ve refah bakanlığı, “İlk yılda, Zolgensma yönetimi için yaklaşık 27.7 milyar won harcanması bekleniyordu. Ancak RSA kapsamında geri ödeme, harcama üst sınırı ve kullanım üst sınırı türlerinde harcamalar daha az olacaktır” dedi.
Bakanlık ayrıca, geri ödemenin dördüncü yılında ilaç fiyatını ve geri ödeme oranını değiştirmek için Zolgensma’nın klinik yararlılığını ve maliyet etkinliğini yeniden değerlendireceğini söyledi.
Zolgensma uygulaması için planlanan bir SMA hastasının vasisi, düzenli yanıt değerlendirmeleri için beş yıllık bir takibe izin vermelidir. Hastalar ayrıca uygulamadan önce geri ödenen Zolgensma kriterlerini karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için bir ön incelemeden geçmelidir.
Hükümet, bir hasta Zolgensma ve ek bir SMA tedavisi alırsa, ek tedavinin geri ödenmeyeceğini kaydetti.

Kimler için kapsamda?

  • SMN1 geninde çift allel mutasyonları, defektlerin genetik teşhisi veya 5q SMN1 genindeki mutasyonları olan yeni SMA teşhisi konan hastalar
  • SMA Tip 1 tanılı hastalar veya SMN2 geni kopya sayısı 2’den az olan hastalar veya 9-12 aylıktan küçük hastalar
  • Bu yıl, mevcut SMA terapötiklerini uygulayan hastalar, Zolgensma ile değiştirilmeleri halinde geçici olarak geri ödeme almaya hak kazanacaktır

Kore Haber Sitesi News.Mt.Co.Kr ‘ye göre  ise kapsam şu şekilde:

Bir yabancının Zolgensma yardımlarını yönetmek için Kore’ye girmesi imkansızdır. Zolgensma uygulayacak denekler, uygulama sırasında 9 aylıktan küçük olmalıdır. SMA genellikle 4 aylıkken teşhis edilir. Bir yabancı, teşhis konulduktan sonra Kore’ye girse bile, bölgesel abone olmak ve sağlık sigortası yardımlarından yararlanmak için en az altı ay Kore’de kalmalıdır. Sağlık sigortası yardımı aldığınızda, zaten 10 aylıktan büyük olduğunuz ve ilaç almaya uygun olmayacağınız açıklanmaktadır.

Yine aynı kaynakta yer alan bilgi şu şekildedir:

Ulusal Sağlık Sigortası Kurumu’ndan bir yetkili, “Yabancıların karşılanması için neredeyse hiçbir olasılık olmadığını biliyorum” dedi.
Ulusal Sağlık Sigortası Kurumu ve Novartis, yardım başvurusunun ilk yılında uygun hasta sayısının 14 olduğunu ve bunun 27.7 milyar wona mal olacağını ve bir sonraki yıldan itibaren her yıl 7 yeni hastanın ortaya çıkacağını tahmin ediyor. Belirlenen miktarı aşan tüm masraflar Novartis tarafından karşılanacaktır. Sağlık sigortası faydaları olmadan, ilaç şirketlerinin bunu karşılaması pek olası değildir.