Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA Hakkında Bir Açıklama Yayınladı

Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA Hakkında Bir Açıklama Yayınladı. Açıklamanın metni şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarının %99’unu kapsama alan Genel Sağlık Sigortası ile kaliteli sağlık hizmetlerini erişilebilir kılmaktadır.

Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almakta olup; Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır.

İlaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişim de ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

SMA Tedavisinde kullanılan ilaç;

SMA Tip 1 hastaları için 05/07/2017’den

SMA Tip 2-3 hastaları için 01/02/2019’dan itibaren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındadır.

Şu ana kadar bu kapsamda ödenen tutar 2 milyar TL’yi aşmıştır.

Tüm hastalıklar için yeni çıkan ilaç, tetkik ve tedavi yöntemlerinin etkinliği ve yerindeliği, ilgili komisyonlarca takip edilmeye ve gözlemlenmeye devam edilmektedir.

Devletimiz daima tüm vatandaşlarımızın yanındadır.

SGK’nın ilgili sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumumuz

Öncelikle, SGKnın SMA hakkındaki açıklaması kurumun üzerinde bu konuda oluşan baskıyı bir kez daha göstermektedir.

Ülkemizde SMA hastalığı ile ilgili tek güncel konunun mevcut ilacın tedariği olmadığı aşikardır. Kaldı ki bu yılın ortasında iki ayı aşkın bir süre bu ilaç tedarik edilememiştir.

Hastaların ilacın devam etmesi için aşması gereken kriterler, uygulama merkezlerinin sayısı, merkezlerde yaşanan problemler, medikal cihazlar, sarf malzemeleri ve fizik tedavi gibi pek çok alanda sorunların devam ettiği bilinmektedir.

Gen tedavizi Zolgensma hakkında ve SMA alanındaki diğer konulara dair geçtiğimiz günlerde yayınladığımız duyurunun metnine buradan ulaşabilirsiniz.