Sosyal Güvenlik Kurumu, PGT Yöntemini SMA İçin Ödeme Kapsamına Aldı

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, PGT (preimplantasyon genetik tanı) ve IVF (tüp bebek) yöntemini SMA İçin ödeme kapsamına aldı.

 

11 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer nüshasında yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ ile kalıtsal hastalıklarda PGT yöntemini ödeme kapsamına alındı.

 

SMA Açısından Önemli Noktalar

  • SMA (spinal musküler atrofi), PGT yönteminin SGK tarafından karşılanacağı hastalıkların arasında bulunuyor.
  • Mevcut evliliğinde sağlam çocuk sahibi olan çiftler dışarıda tutulmak üzere, tebliğde yer verilen kalıtsal hastalığı olan veya bu hastalık için taşıyıcı olduğu belgelenen evli çiftlerin tüp bebek tedavisi ile PGT işlemleri SGK tarafından karşılanacak.
  • Bu durumdaki çiftlerden sağlık kurulu raporu istenecek.
  • Mevcut evliliğinde sağlam çocuk sahibi olan çiftler kalıtsal hastalık gerekçesiyle sağlam çocuk doğmasına yönelik tüp bebek tedavisinden yararlanamayacaklar.
  • SGK’nın tüp bebek tedavisini karşılaması için eşlerden birinin en az 5 yıldır sigortalı olarak çalışmış olması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.
  • SGK sağlık kuruluşlarına, kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik PGT tetkikleri için 9 bin 831.47 TL, sağlam çocuk doğmasına ilişkin PGT tetkikleri için 9 bin 247.87 TL, sağlam çocuk doğmasına yönelik tüp bebek tedavisi için de 5 bin 771.33 TL ödeme yapacak.

 

 

Söz konusu tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.