SMA Kongresi 2024 – Gent, Belçika

Belçika’nın Gent şehrinde SMA Europe tarafından düzenlenen 4. Bilimsel Uluslararası Spinal Musküler Atrofi Kongresi’ne dernek başkan vekilimiz Arzu Şahin ve dernek üyemiz Ayça Şahin katıldı.

SMA hastası bir doktora öğrencisi olan Ayça, poster sunumu gerçekleştirdi. Kongre öncesi gerçekleşen Genç Kariyer Araştırmacılar etkinliğinde, diğer seçilen genç araştırmacılarla birlikte, hasta/hasta yakınlarına anlaşılır dilde sunum yaptı. Bu etkinlikte, hasta ve hasta yakınları da genç bilim insanlarıyla, SMA sürecindeki deneyimlerini paylaştılar.

Kongrede, bilimsel ve klinik pek çok çalışmanın sunulmasının yanı sıra, birçok ülkeden dernek temsilcileri bir araya geldi. Hastalar, dernekler, hekimler, bilim insanlarının buluştuğu SMA Kongresi’nin oldukça büyük bir motivasyon ve iletişim kaynağı olduğuna inanıyoruz.

SMA Europe’un (SMA Avrupa) da dediği gibi: Hep Beraber. Bir Hedef.

SMA aileleri beraber mücadele ettiği sürece, başarı kaçınılmaz bir gerçek. Bu bağlamda, SMA Europe’un üyesi olmaktan mutluluk duyuyor, dünyada tedaviye ulaşamayan tek bir SMA hastası bile kalmamasını can-ı gönülden diliyoruz. Ülkemizde her bir tedavinin sunulduğu, fizik-tedavi, medikal ihtiyaçlar gibi konularda hastalarımızın refah seviyesine ulaşacağı günler için çalışmalarımıza devam ediyoruz.