SGK Yetkililerinden 1. Tip Hastaların Beklediği Gelişmelerle İlgili Bilgi Aldık

Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İbni Sina Merkezi Müdürü Aydın Türkmen ve İlaç Dairesi Başkanı Dilek Yılmaz ile telefonda görüşerek 1. tip hastalarla ilgili son komisyonun sonucu ve Resmi Gazete’de yayınlanacak SUT konusunda bilgi aldık.

 

Aydın Türkmen, kendilerinin de ilacın reçetesiyle ilgili yeni uygulama konusunda SGK Genel Müdürlüğü’nden bilgi beklediklerini söyledi. İlaç tedariğiyle ilgili bir sorun olmadığını belirten Türkmen şunları söyledi: “Bize verilen talimatlar doğrultusunda hareket ediyoruz. 21 Eylül 2018 tarihindeki komisyon toplantısına ben de katıldım. İlgili doktorlar da katıldı, herkes ilaçla ilgili görüşünü söyledi. Biz de merkez olarak görüşlerimizi ilettik, şimdi komisyon kararına göre GSS (Genel Sağlık Sigortası) Genel Müdürlüğü’nden bize gelecek bilgiyi ve talimatı bekliyoruz.”

 

Ardından Dilek Yılmaz ile görüştük. Yılmaz, telefonda yaptığımız görüşmede 1. tip hastalar için konuyu rayına oturtmak istediklerini, kurum olarak kendilerinin de bu konuda artık işleyişini kesinleşmesini istediklerini belirtti. Yılmaz şunları ekledi: “SHFK bizim başkanlığımızda toplanalı çok oldu ama imzaların hepsi tamamlanmadı. İmzalar tamamlanır tamamlanmaz İbni Sina Sosyal Güvenlik Merkezimize bilgi vereceğiz. Ardından hastalarımız için daha düzenli bir işleyiş olmasını umuyoruz”

 

Yılmaz, İbni Sina’ya bilgi vermek için yeni SUT’un Resmi Gazete’de çıkmasını bekleyecek misiniz şeklindeki sorumuz üzerine “Hayır, beklemeyeceğiz çünkü Resmi Gazete’de yayınlanması çok zaman alabilir. Bir an önce hastaların ve ailelerin sorununu çözmek ve işi yoluna koymak istiyoruz” cevabını verdi.

 

Hastalarımıza ve ailelerine saygıyla duyurulur.

 

Bilgi Notu: SHFK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun kısa adıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki GSS Genel Müdürlüğü bünyesinde toplanır. Bu komisyona SGK yetkililerinin yanısıra Sağlık Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yetkililer de katılır.