Sağlık Raporları Hakkında Önemli Duyuru

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede tedbirleri kapsamında bir açıklama yaptı.

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aldığı tedbirleri kapsamında, şunları söyledi:

Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak.

Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak.

Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağını söyleyen Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılayacaklarını belirtti.

Önemli Not

Bu konunun yurtdışı ilaç işleyişlerini ne şekilde etkileyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Özetle açıklamanın SMA hastalarının hazırlatmaları gereken raporları etkileyip etkilemediği belli değil.

Bu konuda henüz bir bilgiye ulaşılamadı. SMA Benimle Yürü Derneği olarak gelişmeleri takip ederek duyurmaya devam edeceğiz.