Sağlık Bakanı SMA Konusunda Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, SMA testi ve tedavileri konusunda kısa bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı SMA hakkında basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

SMA hastalarıyla igili devletimiz bütün imkânlarını seferber ediyor. Bundan sonraki süreçte bu hastalarımızı erken dönemde tanımak istiyoruz; yani tanısının erkenden konmasını istiyoruz. Çünkü ne kadar erken tanı konarsa tedavide başarının o kadar arttığını biliyoruz.

SMA hastalığının önlenmesi için evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz. Bütün Türkiye’de bu taramayı çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Bununla ilgili de kit ihalesi başladı. Zannediyorum önümüzdeki haftalarda bitmiş olur. Devamında bütün Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak.

Ve buna göre nadir hastalıklar, ama özellikle SMA ile ilgili hem tanı hem tarama hem de tedavide olabilecek yaklaşımları genel anlamda planlamak üzere “SMA Bilim Kurulu”nun öngörüsü ve önerisi doğrultusunda bir genel yaklaşım da sergilenecek. Ve bu genel yaklaşımı da SMA Bilim Kurulu’ndan sonra bütün topluma, bundan sonraki süreci ve yaklaşımımızı net ifade etmiş olacağız, tedavi dahil olmak üzere.

Kit ihalesi başladı. Taramayla birlikte bu dediğim “SMA Bilim Kurulu”nun bu noktadaki tanı, tedavi dahil olmak üzere bir yaklaşımını ve bu yaklaşımı da toplumumuzla paylaşarak devletin gücünü, burada da SMA’lı hastalarda da yapılması gereken neyse onu belirleyerek yapmak istiyoruz. Ama öncelikle tarama.

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız.

Yorumumuz

Bakanın bu demecinden SMA alanında ilaçlarla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı anlaşılıyor. SMA hastalarının ve ailelerinin derneğimiz tarafından da sürekli dile getirilen beklentisi ilacın kriterlerinin kaldırılması yönünde bir düzenlemenin yapılması ve bütün ilaçların ödeme kapsamına alınmasıdır.

Bunun dışında uzun süredir konuşulan ve 1 yılı aşkın süredir toplantılarda dile getirilen tarama testleri konusunda da sona yaklaşıldığı anlaşılıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.