SMA Konusu Çalışma Bakanlığı’nın Bütçe Görüşmelerinde Gündeme Geldi

SMA hastalarının ve ailelerinin talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 5 Kasım Cuma günü yapılan bütçe görüşmelerinde de gündeme geldi.

İyi Parti Ankara milletvekili Şenol Sunat bakanlığın bütçe görüşmesinde söz aldığı bölümde şunları söyledi:

SMA hastalarının ilaçlarının nasıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeneceğini, o çocuklarımızın ölüme mahkûm edilmemesi gerektiğini, EYT’lileri ve 3600’ü nasıl netleştireceğinizi duymak isterdik. 

CHP Kütahya milletvekili Ali Fazıl Kasap ise şu ifadeleri kullandı:

Gelelim SMA Tip 1’e. Sayın Bakanım, SMA Tip 1 hastası Türkiye’de sadece 100 tane civarında, 110 tane. 6 tanesi iki ay içinde öldü. Bunlar için FDA ve EMA, Avrupa Medikal Ajansı’nın da onayı var, uluslararası literatürde yüzlerce onayı var geri ödeme kapsamına gelmesi için. 100 milyon dolar…

Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullanmış olduğu uçağın dörtte 1’i, dörtte 1’i; 400 milyon dolar, bu hastalara harcanacak para 100 milyon dolar. Diğerlerine değil, Tip 1’e. Türkiye’de sıkıntılı olan Tip 1 ve Tip 1 için yapılan hiçbir şey yok. 

SMA ile ilgili sorulan sorular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakan yardımcıları veya bürokratlar tarafından bütçe görüşmesi esnasında cevaplanmadı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.