Sağlık Bakanı Meclis Genel Kurulu’nda SMA İlacı Hakkında Konuştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakanlığının bütçesinin de konuşulduğu Genel Kurul oturumunda bir kez daha SMA ilacı hakkında konuştu. Bakanın dün mecliste söylediklerinin tam metni şöyle:

SMA’yla bitiriyorum Sayın Başkan. Yıllardır verilmeyen bir durumdan bahsettiler. SMA ilacı 2016’nın Aralık ayında dünyada piyasaya çıktı yani yıllar önce bu ilaç çıkmadı, iki yıl öncesinden bahsediyoruz. Tip 1 için 2016 Aralık ayında dünyada yani Amerika’da çıkan ilacı Türkiye, Temmuz ayında Tip 1 hastalarının hepsine vermeye başladı, dünyada yeni çıkan bir ilaçtan bahsediyoruz.

Tip 2 ve Tip 3 içinse klinik çalışmaları 2018 Nisan ayında bitti, bunun özellikle altını çiziyorum. Tip 2 ve Tip 3 için Nisan ayında bitti yani beş altı ay öncesinden bahsediyorum. Ve bu dönemde, ilaç firması özellikle ruhsat alımı için ruhsat müracaatı yapmadı, tek firma olduğu için.

Ve biz fiyat düzenlemesi yapmak için pazarlık yaptığımız dönemde bile pazarlığın sonucunu beklemeden “Bu ilacı bütün hastalarımıza veriyoruz.” diye duyurusunu yaptık. Dolayısıyla, bu konuda herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

Meclis oturumunun tutanağının tamamını okumak için tıklayınız.