Sağlık Bakanı Koca Sosyal Medya Hesaplarından SMA İlacı Konusunda Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesaplarından 29 Ocak 2019 akşam saatlerinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

SMA ilaçları geri ödeme kapsamına alınmıştır.

Sağlık Bakanlığı olarak SMA Tip-2 ve Tip-3 hastalarımızla ilgili süreç tamamlanmış, ilaç bedelleri geri ödeme kapsamına alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle yürütülen bu süreçte, öncelikle destekleri için kendilerine en kalbi şükranlarımı sunmak istiyorum. Ülkemizde ruhsatlı olmayan ve son derece pahalı olan bu ilaçların geri ödeme kapsamına alınması adına yoğun emek sarf eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ve bürokratlarına, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Bakanlık çalışanlarına, Bakanlığımız personeline ve en önemlisi bu haberi sabırla bekleyen SMA hastalarımıza ve hasta yakınlarına teşekkür etmek istiyorum.

Daha önce onay verilen 394 tane 1. tip hastamız ilaçlarını almaktadırlar. Tip-2 ve Tip-3 tanılı başvuru yapan hastalarımızdan başvuru yapan 199’unun bu süreçte Bilimsel Komisyonumuzca ilaç kullanım onayı verilmiştir. Çalışmalarının sona yaklaştığı yerli tanı kitlerinin kullanıma girmesi ile tarama programları başlatarak hastalığın ortaya çıkmasından önce tedbirler alacağız. İlaca erişimin kesintisiz sağlanabilmesi ve tedavinin sürdürülebilir olması amacıyla da zorunlu lisans kullandırarak üretimini temin edeceğiz.

SMA tanı ve tedavi merkezlerinin sayısını arttırarak, erken teşhis ve hastalığa daha odaklanmış, yurt geneline yaygınlaşmış bir yaklaşımı da sağlayacağız.

Açıklamaya ait dosyayı indirmek için tıklayınız.