Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan SMA Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da nadir hastalıkların tedavisine yönelik özel bir hastane kurulacağını ve bu hastanede hücre ve gen terapilerinin uygulanacağını duyurdu. Ayrıca, aynı kampüste hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçların da üretileceği belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalığıyla ilgili olarak son derece duyarlı olduklarını ifade etti ve şu sözleri kullandı: “Bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına tahammülümüz yok. SMA Bilim Kurulumuz var. Faydası ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor”

“İSTANBUL’DA YENİ BİR HASTANE İNŞA EDİYORUZ”

Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu’nun gen tedavisinin kimlerde kullanılabileceğini ve hangi hasta gruplarına uygulanabileceğini belirlediğini açıkladı ve şöyle devam etti: “Etkili olduğu bir hasta grubu var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık. Yakında uygulamaya geçecek. Ayrıca bu konuda önemli bir gelişme var. Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile aynı kampüste bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylelikle ilacı kendimiz üretip tedaviyi de kendimiz uygulayacağız.”

Kaynak: Son dakika haberi Sağlık Bakanı Koca’dan SMA açıklaması: İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz