Roche Türkiye Ofisi ile Son Gelişmeler Hakkında Görüştük

Roche Türkiye ofisi ile son gelişmeler hakkında görüştük.

Bilindiği üzere Evrysdi, 18 Eylül 2020 tarihinde Yurtdışı İlaç Listesi’ne eklenmişti. Ayrıca Ağustos ayında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ismini vermeden şurup formundaki bu ilaç için çalışmaların yürütüldüğünü söylemişti. Gerek dünyadaki gelişmeleri, gerekse Türkiye’deki çalışmaları konuşmak üzere Roche Türkiye ofisinde SMA alanında çalışan ilgililerle çevrimiçi bir toplantı düzenleyerek görüştük.

  1. Soru: Risdiplam etken maddeli Evrysdi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından verilen onayı ve sonrasındaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? (FDA onayı hakkındaki haberimizi okumak için tıklayınız).

1. Cevap: FDA onayı Ağustos’un başında gelmişti. EMA onayının bahar aylarında alınmasını bekliyorlar, fakat bu konularda hiçbir zaman kesin bir şey söylenemez. 

ABD’de çok sayıda hastanın Evrysdi’ye geçtiğini biliyoruz; bunların büyük kısmı Spinraza’yı bırakıp geçen hastalardır.

2. Soru: Roche’un Türkiye için yol haritası nedir? En temel talebimiz bu ilacın Türkiye’de kullanımına başladığında bütün tipler ve yaşlar için ödeme kapsamına alınması ve kritersiz olmasıdır.

2. Cevap: Risdiplam etken maddesi 18 Eylül’de Yurtdışı İlaç Listesi’ne girdi. Onun öncesinde olduğu gibi şu anda da devletin ilgili kurumlarıyla yoğun şekilde çalışıyoruz. Bu konuda ayrıntı veremeyiz ama işlerin hızlı ilerlediğini söyleyebiliriz. 

Kriterleri konusunda da şu aşamada kesin bir şey söylememiz mümkün değil, ama devlet tarafında gene birtakım kriterlerin konması yönünde bir görüş var.

3. Soru: Türkiye’de bir Erken Erişim Programı (EAP) planlanıyor mu?

3. Cevap: Böyle bir planımız bulunmuyor. Amacımız Evrysdi’yi bir an önce geri ödeme kapsamına sokmaktır.

4. Soru: İlaçların etkilerinin kıyaslamasına ve yan etkilerine dair ayrıntılı bilgilere nasıl ulaşabiliriz?

4. Cevap: Bu konularda doğrudan derneklere bilgi verememekteyiz.