Prof. Dr. Sedat Öktem’den Son Günlerde Yaşanan Salgın Hakkında Uyarı

Çocuk Göğüs Hastalıkları hekimi Prof. Dr. Sedat Öktem, son günlerde yaşanan salgın konusunda SMA ailelerimizi uyarıyor.
Prof. Dr. Sedat Öktem hocamızın SMA ailelerimize mesajı ise şöyle:

Değerli Aileler
Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünyada maalesef çok yaygın solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastaneler çok yoğun. Bu solunum yolu enfeksiyonları özellikle prematüre bebekler, küçük çocuklar ve kalp hastalığı, SMA gibi kronik hastalıklarda daha şiddetli seyretmekte ve bu çocuklarda yoğun bakım desteği gerekebilmektedir. Normalde yoğun bakımlarda doluluk oranları % 65-70 civarında olmaktadır ama şu anda bu doluluk oranı % 100’e yaklaşmıştır. Çocuklarımızın bu süreçte solunum enfeksiyonu olmaması için bazı noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum.
1. Rutin çocukluk çağı aşılarının yanısıra grip aşılarının yapılmış olmasına dikkat edin
2. Enfeksiyonu olan kişilerin çocuğunuzla aynı ortamda olmamasına özen gösterin.
3. Eğer siz hasta olursanız ve bakacak başka kişiler yoksa maske kullanın.
4. Birçok solunum enfeksiyonunun ellerden de bulaşabileceğini unutmayın ve çocuğuna dokunmadan önce ya da bakımlarını yapmadan önce ellerinizi yıkayın.
5. Dokunduğunuz ve çocuğunuzun kullandığı cihazların yüzeylerini (BIPAP, Ev ventilatörü, öksürtme cihazı gibi) deterjanlı su ile ıslatılmış bez ile siliniz.
6. Hastane kontrollerinizde enfeksiyonu engellemek için hastane de kalış süresini kısa tutmaya, koridorlarda daha kısa süre bulunmaya çalışın. Hastaneye girerken hem siz hem de çocuğunuzun maske takmasına özen gösterin. Bebek arabası kullanıyorsa üzerinin örtü ile kapatabilirsiniz. Yanınızda el dezenfektanı bulundurun ve gerektiğinde elinizi dezenfekte edin.
7. Çocuğunuzda solunum yolu enfeksiyonu olursa özellikle oksijen değerlerinizde düşme, hızlı nefes alma gibi ciddi enfeksiyonu varsa vakit kaybetmeden hastaneye başvurun.
Bu süreçte ciddi bir sorun olmamasını dilerim
Prof. Dr. Sedat Öktem