Novartis ve AveXis Şirketlerinin SMA Gen Tedavisi Konusunda Açıklama

Novartis şirketi

Novartis SMA ilacı konusundaki gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere Novartis grubunun bünyesindeki bir Amerikan şirketi olan AveXis, SMA hastalığı için bir gen tedavisi geliştirmişti.

AVXS-101 adlı bu tedavinin 1. tip SMA hastalarında uygulanması için ABD’deki FDA ve Avrupa’daki EMA kurumlarına geçtiğimiz ay içerisinde başvuru yapılmıştı (İlgili haber için tıklayınız).

Bu tedavinin muhtemel fiyatı konusunda da adı geçen şirketler tarafından bir açıklama yapıldı.


Haberin Çevirisi

İsviçreli ilaç şirketi olan ve son dönemde nadir hastalıklara yoğunlaşan Novartis, spinal müsküler atrofi (SMA) hastalığı için geliştirdiği gen tedavisinin hasta başına 4-5 milyon dolara satılması durumunda maliyetini karşılayabileceği şeklinde bir açıklama yaptı.

Novartis’in bu yıl içinde 8.7 milyar dolara satın aldığı AveXis adlı gen
tedavisi şirketinin genel müdürü olan Dave Lennon yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede şunları söyledi:

Dört milyon dolar çok ciddi bir tutar, fakat maliyet açısından bunun anlamlı bir nokta olduğuna inanıyoruz. Diğer çalışmalar sonucunda gördük ki 4-5 milyon dolar aralığında maliyet-etkin bir tedaviye ulaşabiliyoruz. Ve ulaştığımız bu noktanın nihayetinde AVXS-101 adlı gen tedavisi için değer biçmeye çalışırken ciddi önemi var.

Novartis’in genel müdürü (CEO) Vas Narasimhan ise şunları ifade etti:

İsviçre merkezli şirketimiz bu tedavinin onay aldıktan sonraki satış fiyatı konusunda henüz görüş bildirmeyecektir. Fiyat ABD, Avrupa ve Japonya’daki hükümetlere bağlı kurumları ve özel sigorta şirketleri ile yapılan görüşmeler neticesinde belirlenecektir.

Haberin orijinali için tıklayınız.

SMA hastalığının tedavisi ve ilaç araştırmalarla ilgili diğer konuları okumak için tıklayınız.


Yorumumuz

Bu açıklamada ortaya konan fiyatlar tahmindir, spekülasyon dışında bir şey ifade etmemektedir. Bu açıklamanın ilacın fiyatının çok yüksek olacağına dair beklentileri güçlendirmek için yapıldığını değerlendiriyoruz.

Öte yandan gen tedavileri genellikle astronomik fiyatlarla piyasaya çıkıyorlar. Maalesef AVXS-101 adlı gen tedavisinin de bu açıklamadaki kadar olmasa da yüksek bir fiyatla piyasaya sürüleceği ve birkaç ülke haricinde ödeme sistemlerine dahil edilmesinin çok zaman alacağı şimdiden görülüyor.