Novartis Son Mali Raporunda Güncel Zolgensma İstatistiklerini Açıkladı

Novartis ilk üç aylık mali raporunda Zolgensma hakkındaki güncel istatistikleri açıkladı.

Sunumda Öne Çıkanlar

Coğrafi genişleme

  • Bugüne kadar denemeler ve erken erişim programı da dahil olmak üzere dünya genelinde 1200 hasta Zolgensma almış durumda.
  • Avrupa ülkelerindeki erişimin artmasının neticesinde ABD dışından gelen gelirlerde ciddi artış var.
  • Yenidoğan taramasında ilerlemeler var: 2021’in sonuna kadar ABD’de %80’i, Avrupa’da ise %20’sinin SMA için taramaya tabi tutulması öngörülüyor.
Novartis’in Zolgensma’dan elde ettiği gelirlerin üç aylık dönemlere (çeyreklere) göre gelişimi
(Ex-US: ABD dışı, US: ABD. Tutarlar milyon ABD doları cinsindendir)

Zolgensma ile ilgili yayınlanan yeni veriler

  • Şirket, son dönemde yayınlanan raporların Zolgensma’nın tek seferlik bir tedavi olarak konumunu güçlendirdiğini söylüyor.
  • Belirti göstermeden tedaviye başlayan (pre-semptomatik) hastalarda yaşına uygun gelişmeler gözleniyor.
  • Tedaviden sonra beş yılı aşkın süreyle gözlenen ve etkilerin devam ettiği görülen hastalar var.
  • 3. faz SMART denemesinin AB ülkelerinde 21 kilograma kadar olan çocuklardaki etkileri daha da fazla ortaya koyması bekleniyor.

Şirketin gen tedavisi alanındaki çalışmaları ve taahhütleri

  • İlacın hastalara intratekal yoldan (omurilik sıvısına enjekte ederek) verileceği çalışmaların kobaylardaki denemeleri devam ediyor. FDA’nın askıya aldığı çalışma askıdan kaldırıldığında ise yeni bir pivot çalışma olarak başlatılacak.
  • 2021 yılı içinde gen tedavisi Zolgensma’yla ilgili 10’dan fazla erken aşama programı yürütülecek.

İsviçre merkezli şirketin Zolgensma’dan elde ettiği gelir bir yıl önceki üç aylık döneme kıyasla %81 oranında artmış. Yenilikçi ilaçlar listesinde en yüksek gelir artışı kaydeden ikinci ilaç oluşu dikkat çekiyor.

Novartis’in yatırımcılara ve kamuya dönük olarak hazırlanan mali raporunun sunumunu okumak için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yorumumuz

Novartis açısından Zolgensma en önemli ilaçlardan biri olmayı sürdürüyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde bir yıl öncesine kıyasla dört katı bulan gelir artışı dikkat çekici.

Novartis’in SMA gen tedavisi Zolgensma’dan 2021 yılı içinde 1 milyar dolar civarında gelir elde edeceği şimdiden görülüyor. Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinin yılın ikinci yarısında azalmasıyla bu tutar daha yukarılara çıkabilir. Biogen’in Spinraza’dan elde ettiği yıllık cironun 2 milyar doların üzerinde olduğunu göz önüne aldığımızda SMA alanındaki büyük şirketlerin pozisyonunu daha iyi anlayabiliriz.

Öte yandan Avrupa Birliği’nde bu yılın Mart ayının son günlerinde piyasaya çıkma onayı alan Roche şirketinin SMA ilacı Evrysdi’nin bu alanı nasıl etkileyeceği merak konusu. Buna karşılık Evrysdi’nin aldığı onayların iki aydan büyük hastalar için olduğu ve Novartis’in de gen tedavisini yeni doğan hastalara uygulama stratejisi güttüğü birlikte değerlendirildiğinde Evrysdi’nin gen tedavisinin kapsamından fazlaca hasta çekemeyeceği sonucuna varmak yanlış olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.