Biogen 3 Aylık Raporunda Spinraza İçin Veriler Yayınladı

Dünya çapında Spinraza alan hastaların sayısını gösteren tablo (22 Nisan 2021 itibariyle)

ABD’li ilaç şirketi Biogen 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali raporunda Spinraza hakkında yeni istatistikler yayınladı.

Yayınlanan verilerin ana hatları şöyle:

  • Dünya genelinde Spinraza ile tedavi edilen SMA hastalarının sayısı geçtiğimiz yılın ikinci yarısında azalmaya başlamışken bu yılın ilk üç ayında tekrar artmaya başladı.
  • Dünya çapında Spinraza alan hastaların sayısı 11 binin üzerinde seyrediyor.
  • Ülkelere göre kırılımı açıklanmamakla birlikte ülkemizde binin üzerinde olduğu biliniyor.

Biogen’in Spinraza’dan 2021’in ilk üç ayında elde ettiği gelir (Amerikan Doları)

Bir önceki yılın ilk çeyreğinde 565 milyon dolar gelir elde ederken; bu yıl 521 milyon dolara düşmüş.

Biogen, Spinraza alan SMA hastalarının sayısının ve bu ilaçtan elde ettiği kazancın artışının durmasında veya görülen azalış trendlerinde hem rekabetin hem de Covid-19 salgının şartlarının etkili olduğunu ifade ediyor.

Spinraza’dan ABD’de elde edilen gelir geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %30’dan fazla azalmışken dünyanın geri kalanındaki gelirler artmakta. Bu da hem Zolgensma hem Evrysdi’nin ABD’deki sigorta şirketleri tarafından çok sayıda SMA hastası için ödenmesinin bir sonucu.

Sunumu indirmek için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yorumumuz

Bilindiği üzere Novartis’in tedavisi olan Zolgensma 2019 yılının Mayıs ayında; Roche şirketinin ilacıolan Evrysdi ise 2020 yılının Ağustos ayında FDA tarafından onaylanmış ve çok sayıda SMA hastası bu ilaçlarla tedavi görmeye başlamıştı.

Amerika’da Zolgensma aldıktan sonra tedavilerine Spinraza veya Evrysdi ile devam eden çok sayıda 1. tip SMA hastası bulunuyor. Bu durum, ailenin, doktorların kararı ve de sigortanın ikinci tedaviyi ödeyip ödememesine bağlı olarak değişmekte. Evrysdi ve Spinraza ise genellikle sigorta şirketleri tarafından bir arada ödenmediği için Roche’un ilacına geçen hastaların önemli bir bölümünü Spinraza’dan ayrılanlar oluşturuyor. Bu da Biogen’i en azından ABD’de ciddi şekilde etkilemiş durumda.

Diğer yandan bir soru da Zolgensma’dan yeterli faydayı göremeyen hastalarda daha sonra Spinraza kullanımının ek bir fayda sağlayıp sağlamayacağı. Biogen şirketinin bunu araştıran bir ilaç çalışması olan Respond adlı deneme halihazırda devam etmekte. Çalışmanın sonuçları uzun vadede ailenin ve doktorların kararlarını ve Spinraza’nın kullanımının yaygınlığını etkileyecektir.

Son olarak, Evrysdi bilindiği üzere Avrupa Birliği’nden Mart ayının sonunda onay almıştı. Dolayısıyla bundan sonraki üç aylık dönemlerde Spinraza’nın Avrupa’daki kullanımının azalması ve Biogen’in Avrupa ülkelerinden elde ettiği gelirin de düşmesi beklenebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.