Kanada Sağlık Bakanlığı Evrysdi’yi Onayladı

Evrysdi (risdiplam) rosche

Kanada Sağlık Bakanlığı (Health Canada), yetişkinlerde ve çocuklarda spinal musküler atrofinin (SMA) tedavisi için Evrysdi’yi onayladı.

Hoffmann-La Roche Limited (Roche Kanada) şirketi bugün, Kanada Sağlık Bakanlığı’nın iki aylık veya daha büyük hastalarda spinal musküler atrofinin (SMA) tedavisi için Evrysdi’ye (Risdiplam) piyasaya çıkma onayı verdiğini duyurdu. 

Evrysdi, vücudun “SMN proteini” adlı proteinden daha fazlasını yapmasına yardımcı olarak çalışır. Evrysdi, vücuttaki SMA’nın tedavisine yardımcı olan SMN proteini miktarını artırır ve korur. Evrysdi, SMA tedavileri arasında evde alınabilen ve günde bir kez ağızdan veya beslenme tüpü ile uygulanan ilk ilaçtır.

Eastern Ontario Çocuk Hastanesindeki çocuk nöroloğu Dr. Hugh McMillan şunları söyledi: “Evrysdi için verilen bu onay SMA’yı tedavi etme yeteneğimize olumlu bir katkı sağladı. Evrysdi, SMA hastalarında sağkalım motor nöron (SMN) proteinini önemli ölçüde artıran etkili bir tedavidir. Hastalar için evde ve ağızdan ilk tedavi seçeneği olduğundan, Ervsydi ile birlikte ek ve kullanışlı bir tedavi seçeneğimiz var”.

Evrysdi’ye Kanada Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu onay, geniş bir yelpazedeki SMA hastalarını temsil etmek üzere tasarlanmış olan iki klinik denemede üretilen verilere dayanıyor. Bunlar 2 ila 7 ay arasındaki belirtisi gösteren bebeklerde yürütülen Firefish denemesi ile 2 ila 25 yaş arasındaki çocuk ve yetişkin hastaları içeren Sunfish denemesi.

Haberin orijinali için tıklayınız (Haberin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.