İzmirli SMA Hastalarının İlaç Mutluluğu Basına Yansıdı

Türkiye’nin her yanındaki ailelerin olduğu gibi İzmirli SMA hastalarının ve ailelerinin de ilaca erişme haberinden sonra duydukları mutluluk basına yansıyor.

İzmir’in Çiğli ilçesinde yaşayan Arzu ve Uygar Çukurcu çiftinin 4 yaşındaki oğlu Doruk Çukurcu, 2. tip SMA hastalarımızdan.  Arzu Çukurcu şunları söyledi:

Bu hastalık hızlı ilerliyor. İlerledikçe haftaya kadar beklemek bile zor geliyor. Her an enfeksiyon kapabilir ve bir günde yoğun bakıma yatabilir. İnşallah ilacımız bir an önce gelir. İnanıyorum faydasını göreceğiz.

Ege basınına konuşan SMA Benimle Yürü Derneği başkanı Süleyman Başaran da şunları söyledi:

Kasım ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çalışmaların başladığı yönünde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından hastalarımız ilaç başvurularını yapıp onaylarını almaya başladı. Dün yapılan açıklamaya göre onay alan hastalarımız Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından ilaçlarını kullanmaya başlayacaklar.

Bu hastalık, ölümcül bir kas hastalığı. Şimdi bu aileler hayata daha sıkı tutunabilecekler. Bugüne kadar hastalık daha fazla ilerlemesin, tahribat oluşturmasın diye mücadele ederken, şimdi hastalarımızı daha iyi koşullarda yaşatabilmek için uğraş vereceğiz. Herkes çok mutlu. İlacı bekleyen 400- 450 kişi var. Yarısı onayını aldı, diğer yarısı ise bazı tetkikler zaman aldığı için bekliyor.

İlgili haberi okumak için tıklayınız.