CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Yöneticileri ile Çevrimiçi Toplantıda Bir Araya Geldik

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimi, SMA Benimle Yürü Derneği başta olmak üzere ilgili derneklerle sanal ortamda gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

Sosyal devletin önemine değinen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Bizim anayasamızda sosyal devletin kaldırılmasının dahi teklif edilemeyeceği maddesinin yer aldığının temel nedeni bu. Yoksulun, düşük gelirlinin yanında olmak, onlara her türlü çağdaş bir devletin sunması gereken her türlü imkandan, olanaktan yararlanmasını sağlamak demek.

Üç ayda ya da ayda bir alınması gereken bir ilacın gecikerek verildiğini, gecikerek verildiği için de çocuğun nefes almakta veya kolunu kaldırmakta zorlandığını, aslında kabahatin bizde değil, kabahatin süresinde ilacı vermeyen, getirmeyen kamuya ait olduğunu, devlete ait olduğunu görüyoruz.

Siz çok haklısınız ve görev yapması gereken kamu zamanında görev yapmıyor, üstelik zamanında görev yapmadığı için çocuğun hastalığı ilerliyor. İlerledikten sonra artık ‘biz bu çocuğa ilaç vermeyiz’ noktasına geliyor. Bu anne ve baba için gerçekten ciddi bir yıkım. Hepinize yürekten teşekkürler. Umarım sorunsuz bir Türkiye’de yine hep birlikte bir araya geliriz.

Toplantının kısa videosunu izlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bilindiği üzere CHP’li siyasetçiler ve milletvekilleri geçmişte SMA hastalarının ilaç mücadelesine destek verdiler. Dernek yöneticilerimiz 2018 yılının Kasım ayında Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret ederek sorunları birinci elden iletmişlerdi. Ayrıca CHP’li milletvekilleri tarafından 2017 yılından itibaren SMA konusunda çok sayıda soru önergesi verilmiş ve Nadir Hastalıklar Komisyonu’nun kurulmasına katkıda bulunulmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine ve milletvekillerine bu konudaki süregelen ilgileri ve destekleri için SMA hastaları ve aileleri adına teşekkürü bir borç biliriz.